Koronavirüs ile mücadeleye hangi ülke ne kadar bütçe ayırdı?

Dün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısında 16 bakan sunum yaptı. Toplantı sonrasında açıklama yapan Erdoğan, alınan önlemleri anlattı. Erdoğan’ın anlattığı önlemlerde iş bırakmak zorunda olan kişilerin kira ya da fatura ödemelerinin nasıl olacağına dair detay verilmedi.

Türkiye’de de 191 kişide görülen koronavirüsün ekonomide neden olacağı yıkıma karşılık ülkeler birer birer destek paketlerini açıkladı.

Koronavirüse karşı alınacak önlemler ve kararlara ilişkin dün Çankaya Köşkü’nde bir toplantı düzenlendi. Erdoğan da, zirve sonrası yaptığı açıklamada 21 maddelik ekonomi destek paketini duyurdu. Saray’ın önlemlerinde halk için hiçbir şey yer almadı.

Peki Koronavirüs ile mücadeleye hangi ülke ne kadar bütçe ayırdı?

ABD’den vatandaşlarına 1000’er dolar

Independent Türkçe’den Gökçen Tuncer’in haberine göre; tüm dünyada açıklanan en yüksek teşvik paketleri ise ABD ve Avrupa ülkelerinden geldi. Son olarak en büyük ticaret ortaklarından Kanada ile sınırlarını kapatan ABD, 6 Mart’ta 7,8 milyar dolarlık acil durum harcama bütçesini onaylamıştı. Koronavirüs testi için finansal destek, ücretli hastalık izni ve zayıf durumda olan nüfusa gıda takviyesi gibi maddeleri içeren ikinci bir paketi de imzalayan Trump yönetiminden beklenen üçüncü paketin 1 trilyon doları geçmesi bekleniyor. Bu pakette her vatandaşa 1000 dolar verilmesi de ihtimaller arasında.

Avrupa Merkez Bankası’ndan 820 milyar dolar

Avrupa’ya bakıldığında ise Avrupa Merkez Bankası (AMB) piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüsün etkileriyle boğuşan Euro Bölgesi ekonomisini korumak için 750 milyar Euro (820 milyar dolar) tutarında ek acil tahvil alım programı başlattı. Üstelik ekonomisi 2008’den bu yana tam anlamıyla toparlanamayan Yunanistan’ın kamu borcu mevcut kurallardan muaf tutularak programa dahil edilecek.

Krizin yeni merkezi İtalya ne yapacak?

Koronavirüs salgını Çin’de yavaşlarken, yeni merkezi İtalya’da giderek güçleniyor. Yaklaşık 3 bin kişinin yaşamını yitridiği ülke, Avrupa’nın borçluluk oranı en yüksek ülkelerinden. 21 Şubat’tan bu yana virüsle mücadele eden İtalya’da, ekonomiyi desteklemeye yönelik yeni bir başbakanlık kararnamesi kabul edildi ve 25 milyar Euro’luk paket uygulamaya sokuldu.

Fransa işsizlerine 45 milyar Euro ayırdı

Ülke genelinde serbest dolaşıma kısıtlama getiren ve mazeret belgesiyle dışarı çıkmalara izin veren Fransa, şirketlere 327 milyar dolar (300 milyar Euro) değerinde banka kredisi sunacaklarını vergi ve sosyal güvenlik primi ödemelerinin erteleneceğini duyurdu. Maliye Bakanı’nın “Gerekirse büyük şirketleri kamulaştırırız” dediği Fransa’da ayrıca, geçici olarak işten çıkarılan çalışanlar için 45 milyar Euro kullanılacak.

İspanya’nın milli gelirinin yüzde 20’si

Olağanüstü hâl ilan eden İspanya’da koronavirüs salgınının ekonomideki etkileri nedeniyle 200 milyar euro hacminde bir kurtarma paketi hazırlandı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bu rakamın ülkenin toplam milli gelirinin yüzde 20’sine tekabül ettiğini söyledi.

Almanya: Hiçbir işçi sorun yaşamayacak

Koronavirüse karşı açıklanan en büyük paketlerden biri Almanya’ya ait. 15 Mart’ta açıklama yapan Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ilk etapta 614 milyar dolar değerinde krediyi garanti edeceklerini söyledi. Altmaier, “Biz siyasi irade ve para eksikliği yüzünden başarısız olmayacağımıza söz veriyoruz. Bu hiçbir sağlıklı şirketin ve işçinin sorun yaşamayacağı anlamına geliyor” ifadesini kullandı. 2008 küresel krizinde şirketlerine yaklaşık 500 milyar dolar kredi açan Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrası en büyük yardım planını sunmuş oldu.

İngiltere’den küçük firmalarına nakit para

Büyük şirketlerinden hisse alacağını, turizm ve hizmet sektörünün vergilerini 2020’de kaldıracağını, en küçük 700 bin firmaya 10’ar bin sterlin nakit para vereceğini ve konut kredisi ödemelerini üç ay erteleyeceğini açıklayan İngiltere’nin açıkladığı paketin değeri ise 362 milyar sterlin (412 milyar dolar).

Aşağıdaki tabloda merkez bankaları ve diğer küresel para otoriteleri hariç hükümetlerin açıkladığı teşvik paketlerinin dolar cinsinden yaklaşık değerlerini görebilirsiniz:

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE AÇIKLANAN TEŞVİK PAKETLERİ
ÜlkelerTeşvik Miktarı
ABD1 trilyon dolar
Almanya614 milyar dolar
İngiltere412 milyar dolar
Fransa373 milyar dolar
İspanya216 milyar dolar
Kanada56,8 milyar dolar
Polonya51,3 milyar dolar
Çekya40 milyar dolar
İsveç29,2 milyar dolar
İtalya27,3 milyar dolar
Birleşik Arap Emirlikleri27,2 milyar dolar
Katar23 milyar dolar
Japonya19 milyar dolar
Hong Kong15,5 milyar dolar
Türkiye15,3 milyar dolar
Suudi Arabistan13,3 milyar dolar
Tayland12,2 milyar dolar
Bahreyn11,4 milyar dolar
İsviçre10,3 milyar dolar
Avustralya9,85 milyar dolar
Güney Kore9,1 milyar dolar
Yeni Zelanda6,7 milyar dolar
Mısır6,4 milyar dolar
Malezya4,6 milyar dolar
Singapur4,4 milyar dolar
Endonezya3,97 milyar dolar
Litvanya2,7 milyar dolar
Romanya2,2 milyar dolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir