Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ; Aytaç Yalman’la birlikte ölen sayısı 3 oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın ölümünün koronavirüsten olduğunu doğruladı, ölen toplam vaka sayısını 3 olarak güncelledi. Koca, Türkiye’nin elindeki koronavirüs test kiti sayısını da açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Melis’te koronavirüsle ilgili düzenlenen oturumda eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmesi hakkında konuştu. Koca, Türkiye’nin elindeki koronavirüs test kiti sayısını da açıkladı

Koca, yaptığı açıklamada Aytaç Yalman’la birlikte yaşamını yitiren vaka sayısının 3’e çıktığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca şu ifadeleri kullandı:

‘Hacettepe, Ankara, Çapa, Cerrahpaşa dahil olmak üzere eğitimleri verildi. Sayın Paşamız Aytaç Yalman Paşa’nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH Olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi olmak üzere, herkes taranıyor. Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor.

Böyle bir vakada bile erken dönemde bulaşıcılık, taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere biz testleri yapıncaya kadar 14 günlük süreyi koruyana kadar hiçbir şekilde temas etmeyin önlemi aldık. Hayatını kaybeden vaka sayımız üç kişi olmuş oldu.”

TÜRKİYE’NİN ELİNDEKİ TEST KİTİ SAYISINI AÇIKLADI

Bakan Koca, açıklamalarının devamında Türkiye’nin elindeki test kiti sayısını da açıkladı. Şu an 115 bin test kiti bulunduğunu söyleyen Koca, ayda 1 milyon koronavirüs test kiti üretme kapasiteleri olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir