Kar yağışı hazırlıksız yakaladı

Example HTML page

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde, akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi.

Yüksek kesimlerde etkili olan yağış sonrası kar kalınlığı yer yer 20 santimetreyi buldu. Yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle İnebolu-Kastamonu karayolunda ulaşım aksadı.

Kış lastiği bulunmayan ve zincir takmayan çok sayıda araç yolda kalırken, küçük çaplı kazalar da meydana geldi. Yolda kalan sürücülerin imdadına vatandaşlar yetişti. Araçlar zincir takarak yollarına devam edebildi.

Aracı kara saplanan sürücü Yaşar Dikel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aniden bastıran kar yağışı nedeniyle şaşırdığını belirterek, “Bir gün sonra nisan ayına gireceğiz. Kışı bitirdik derken kar bastırdı. Artık kar yağmaz diye düşünüp kış lastiklerini çıkartmıştık. Meğer aldanmışız” dedi.
Karayolları ekipleri kar mücadelesi başlattı.

Bolu

Bolu’da da sağanak, yerini akşam saatlerinde kar yağışına bıraktı.

Gün boyunca sağanağın etkili olduğu kentte, akşam saatlerinde havanın soğumasıyla kar yağışı başladı. Zeminde etkili olmayan kar yağışı, kent merkezinde ve yüksek kesimlerde aralıklarla devam ediyor.

Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışların aralıklarla devam etmesini beklediklerini, hava sıcaklıklarının eksi 6 dereceye kadar düşebileceğini ifade etti.

Yetkililer, havaların soğumasıyla yakılan sobalar nedeniyle yaşanabilecek karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Ordu

Ordu’da da gün boyu etkili olan rüzgar ve soğuk hava, akşam saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Hazırlıksız yakalanan bazı vatandaşlar, yağıştan korunmak için otobüs duraklarına sığındı.

Perşembe, Kabadüz, Akkuş, Korgan, Kabataş ve Mesudiye ilçelerinde kar kalınlığı yer yer 5 santimetreye ulaştı.

Öte yandan kar yağışının etkili olduğu Ordu’da fındık dalları da olumsuz etkilendi. Kar altında kalan fındık dalları, don riskiyle karşı karşıya kaldı.

Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt

Doğu Karadeniz’de Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt’un yüksek kesimlerindekar yağışı etkili olmaya başladı.
Trabzon’da şehir merkezinin yüksek kesimlerinin yanı sıra Çaykara, Şalpazarı, Tonya ve Düzköy ilçelerinde bir süre önce başlayan kar yağışı etkisini sürdürüyor. İlçelerin yüksek kesimlerinde kar yer yer 15 santimetreye ulaştı.

Rize’de kent merkezinin yüksek kesimleri ile İkizdere, Kalkandere, Çamlıhemşin ve Pazar ilçesinde kar yağışı sürüyor.

Çamlıhemşin’e bağlı ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nda kar 25 santimetreyi buldu.

Gümüşhane’nin bazı ilçelerinin yüksek kesimleri ile Zigana Dağı’nda da kar yağışı devam ediyor. Zigana Dağı’nda kar 10 santimetreye ulaştı.

Artvin ve Bayburt’ta da kar yağışı yüksek kesimlerde devam ediyor.

Köylere Hizmet Götürme Birliklerine bağlı ekipler, söz konusu yerlerde köy yollarını ulaşıma açık tutmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hava ulaşımına fırtına engeli

Bu arada, yörede akşam saatlerinden itibaren etkisini artıran fırtına ve yağış dolayısıyla Trabzon Havalimanı’ndan yapılması planlanan uçak seferleri gerçekleştirilemiyor.

Trabzon Havalimanı’ndan İstanbul, Ankara ve İzmir’e karşılıklı yapılması planlanan seferler, fırtına ve yağış nedeniyle yapılamadı.

Ardahan’da kar yağışı ve tipi

Ardahan’da kar yağışı ve tipi ulaşımı olumsuz etkiledi.
Karayolları 183. Şube Şefliğinden yapılan açıklamada, Ardahan-Posof karayolu ile Ardahan-Şavşat karayolunda kar yağışı ve tipinin ulaşımı aksattığı belirtildi.

Ardahan-Posof karayolunun Ilgar Dağı mevkinde tipi ve sis nedeniyle görüş mesafesinin sıfıra düştüğü, Ardahan-Şavşat karayolunun yüksek kesimlerinde de buzlanmanın etkili olduğu bildirildi.

Açıklamada, her iki yolu kullanacak olan sürücülerin tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi. 

AA

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir