Bu kampanyaya İstanbul'dan destek

Example HTML page

Doğal Hayatı Koruma Vakfınca (WWF) 157 ülkede düzenlenen “Dünya Saati” kampanyasına, Türkiye’den sembolik eserlerin yanı sıra aralarında ünlülerin de olduğu çok sayıda kişi destek verdi.

Vakfın, küresel iklim değişikliği başta olmak üzere, çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla yürüttüğü kampanya kapsamında, Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı, Ayasofya Müzesi, Topkapı Müzesi ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Binası, 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarını kapattı.

Kampanyaya ilk kez katılan Sultanahmet Camisi, Süleymaniye Camisi, Fatih Camisi, Nur-u Osmaniye Camisi ve Yeni Cami de ışıklarını kapatarak “Dünya Saati”ne destek oldu.

Bu yıl “Dünyaya olan sevgini göstermeye var mısın?” sloganıyla yola çıkan ve www.dunyasaati.org sitesi aracılığıyla bireylere ve kurumlara ulaşan kampanyaya Türkiye’den 400’ün üzerindeki kurumun yanı sıra aralarında Asuman Krause, Bade İşcil Süalp, Burçin Terzioğlu, Erdil Yaşaroğlu, Janset, Sarp Akkaya, Serdar Kılıç ve Tanem Sivar gibi ünlülerin de bulunduğu çok sayıda kişi de katıldı.

“Haklı bir üne kavuştuk”

Dolmabahçe Sarayı önünde açıklama yapan WWF-Türkiye’den Pınar Şakar, kampanyanın, 2 milyar insanın katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketi olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Başta iklim değişikliği olmak üzere, dünya genelindeki çevre sorunlarına dikkati çekmeyi amaçladıklarını anlatan Şakar, “Kampanya, 2007’de, Sydney’de 2 milyon insanın mütevazı bir şekilde ışıklarını kapatmasıyla başladı. Daha sonra 2008’de bütün dünya bu sese kulak verdi. Biz de 2008’den beri Türkiye’de kampanyayı yürütmekteyiz. 2010’da boğaz köprülerinin ışıklarının kapatılmasıyla birlikte haklı bir üne kavuştuk” diye konuştu.

Şakar, kampanyaya destek veren birçok gönüllünün çektiği fotoğrafların www.dunyasaati.org adlı sitede yer alacağını kaydetti.

Dünyada bin 500’den fazla ünlü yapıt destek verdi

Dünya genelindeki kampanyaya, Uluslararası Uzay İstasyonu, Barselona’daki La Sagrada Familia, Vatikan’daki St. Peter Bazilikası, Paris’teki Eyfel Kulesi, Londra’daki Buckingham Sarayı, Rio de Janeiro’daki İsa Heykeli, New York’taki Empire State Binası ve Times Meydanı, Las Vegas’ın tüm ışıkları, Kuala Lumpur’daki ikiz kuleler, Rusya’daki Kremlin Sarayı ve Mısır’daki Piramitler’in de aralarında olduğu bin 500’den fazla ünlü yapıt, ışıklarını kapatarak destek verdi. 

AA

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir