İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, ”Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil”

Example HTML page

Yerebatan Sarnıcı’nın restorasyonu sırasında sütun başlarında gergi boşlukları belirlendi. Boşluklar nedeniyle çökme riskinin tespit edildiği de aktarıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil” dedi.

Yerebatan Sarnıcı’nın ziyarete kapalı olan bölümünde yaklaşık 4 yıldır devam eden restorasyon çalışmaları sırasında, sütun başlarında gergi boşlukları belirlendi. Çökme riski tespit edildi.

Yerebatan Sarnıcı’nın ziyarete kapalı bölümünde yaklaşık 4 yıldır devam eden restorasyon çalışmaları sırasında Cumhuriyet geç dönem restorasyonunda yapılan gergi elamanlarının, sütün başlarında son bulduğu ve devamlılık oluşturmadığı tespit edildi.

Söz konusu durum, olası depremde Sarnıç’ta ciddi hasarların oluşabileceğini, hatta göçmelerin bile yaşanabileceğini gösteriyor. Öte yandan sadece sarnıç değil çevresindeki yapıların da tehdit alında olduğu aktarılıyor.

İBB GENEL SEKRETERİ POLAT: MÜDAHALE İÇİN KURUL ONAYI ALMALIYIZ

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, söz konusu duruma ilişkin bir sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil! 47 gün önce Koruma Kurulu’na ilettiğimiz ve acil olarak önü açılması gereken Yerebatan Sarnıcı statik projesi için bugün toplanan kuruldan da bir karar çıkmadı. Yerebatan Sarnıcı risk altında, bir an önce müdahale etmemiz için kurul onayı almalıyız” dedi.

Polat, şunları söyledi:

“Yerebatan Sarnıcı restorasyonunda sütunları birbirine bağlayan gergilerin perişan halde olduğunu, sütunları tutamadığını gördük. Koruma Kurulu’na hazırlayıp sunduğumuz projeleri vakit kaybetmeksizin uygulamamız gerekiyor. Yerebatan Sarnıcı bir an bile bekleyecek durumda değil! 47 gün önce Koruma Kurulu’na ilettiğimiz ve acil olarak önü açılması gereken Yerebatan Sarnıcı statik projesi için bugün toplanan kuruldan da bir karar çıkmadı. Yerebatan Sarnıcı risk altında, bir an önce müdahale etmemiz için kurul onayı almalıyız.”

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir