Gözler Merkez Bankası’nda: Dolar faiz kararını bekliyor

Example HTML page

Piyasaların gözü bugünkü Merkez Bankası PPK toplantısında. AA ve Reuters’ın anketine katılan ekonomistler, ortalama 475 baz puan faiz artırımı bekliyor. Son toplantıda faiz artırımı kararı çıkmamış, ardından Merkez Bankası Başkanı görevinden alınmış, Berat Albayrak istifa etmişti.

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve aşı çalışmaları ile ilgili gelişmelere bağlı olarak dalgalı bir seyir izlerken, yurt içinde bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı bekleniyor.

Dün 7,7180’den kapanış yapan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,7140 seviyesinde işlem görüyor.

AA’nın haberine göre, Analistler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomide yeni dönem” açıklamaları sonrasında Türk lirası varlıklarına artan ilginin devam ettiğini belirterek, bugün yurt içinde TCMB’nin faiz kararı, yurt dışında ise AB Liderler Zirvesi, Covid-19’a ilişkin haber akışı ve açıklanacak verilerin takip edileceğini kaydetti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tamamı TCMB’nin bugün Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştireceği ilk PPK toplantısında politika faizini artıracağını tahmin ediyor.

Ekonomistlerin politika faizine ilişkin artış beklentilerinin medyanı 475 baz puan oldu. Faiz artışı bekleyen ekonomistlerin beklentileri 200 baz puan ila 550 baz puan arasında yer aldı.

Reuters’ın 21 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre de TCMB’nin Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantısında politika faizini 475 baz puan artışla %15’e yükseltmesi bekleniyor.

Hali hazırda ortalama fonlama maliyetinin %14.8 olduğu göz önüne alındığında, politika faizinin %15’e yükseltilmesi pratikte sınırlı bir artırım anlamına gelecek. Ancak yine de yatırımcılar kararı, yeni ekonomi yönetiminin ilk önemli sınavı olarak görüyorlar.

Reuters anketinde politika faizi için beklentiler %12.25 ile %16 arasında yer alıyor.

Erdoğan dün yatırımcıyı yüksek faize ezdirmek istemediğini, faizler yükseldiği zaman yatırımların ve istihdam artışının mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan geçen hafta da sürdürülebilir güçlü büyüme ve istihdam artışının yolunun fiyat istikrarından geçtiğini “bir başka ifadeyle enflasyonun kontrol altında tutulmasından geçtiğini” söyledi ve “Faizlerin en azından enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti, bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zora sokuyor” demişti.

SON TOPLANTIDAN SONRA NE OLDU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 22 Ekim’deki son Merkez Bankası PPK toplantısı öncesinde Murat Uysal ile politika faizinin artırılması için anlaştığı iddia edilmişti. Anadolu ajansı da 20 Ekim’de geçtiği iki haberde faiz artırımı sinyali vermişti. Haberlerden birinin başlığı, “Yabancı ekonomistler Merkez Bankasından 200 baz puan artırım bekliyor” iken diğer haber ise, “Ekonomistler TCMB’nin faiz artışında piyasanın önüne geçebileceğini tahmin ediyor” başlığıyla yayınlanmıştı.

Ancak Merkez Bankası, söz konusu toplantıda faiz artırımı kararı almamıştı. Kulislerdeki iddialara göre son anda Erdoğan’ın devreye girmesiyle faiz artırımı kararı alınamamıştı.

Bu gelişmelerin hemen ardından ise Albayrak, “İstesek dövizi düşürürüz. Faizi yükseltirseniz döviz düşer. Ama derdimiz bu değil” diyerek dolaylı olarak dövizi düşürecek adımın Erdoğan tarafından engellendiğini söylemişti.

Albayrak, tüm bunlardan birkaç gün sonra ise deprem etkisi yaratan bir karar ve yöntemle görevinden istifa etmişti.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir