Belediyeyi kolektif akıl ile yöneteceğiz

Example HTML page

CHP Eyüp İlçesi Belediye Başkan Aday Adayı Yüksel Kaya belediye başkan olması halinde organize yönetim anlayasını benimseyeceklerini söyledi.

   

CHP Eyüp belediye başkan aday adaylığını açıklayan işadamı Yüksel Kaya kolektif akılla çok önem verdiklerine değinerek, Eyüp belediye başkanı olması halinde ekip çalışması yapacaklarını ve ortak akıl ile çözüm sağlayacaklarını ifade etti. Yüksek makine mühendisi olan Yüksel Kaya gazetemize yaptığı açıklamada Eyüp belediyesinde çok değişik bir model ile yönetmek için aday adayı olduğunu söyledi.

Ekip çalışması her zaman başarıyı getirir

CHP Eyüp belediye başkana Aday adayı Yüksel Kaya ekip çalışmasına çok önem verdiğini söyleyerek, “Ben iş hayatım boyunca hep ekip çalışmasının önemli olduğunu gördüm ve ekip çalışmasına inanıyorum ben yok biz olunca her sorun çözülür, gerek iş dünyasındaki edindiğim tecrübe gerekse sosyal aktivitelerdeki gördüğüm disiplin bende hep ekip çalışmasını çağrıştırdı, Eğer belediye başkanlığını kazanırsak Eyüp’te bunu sağlayacağız dedi.,

 

Yüksel Kaya kimdir?

 

CHP Eyüp belediye başkan Aday adayı Yüksel

Kaya 1964 yılında, Sivas’ın Divriği ilçesi Güllüce köyünde doğdu. İlköğrenimini Malatya’da Ziya Gökalp İlkokulu’nda, Ortaöğrenimini Kubilay Ortaokulu’nda tamamladı. Ailesi 1978 yılında ekonomik nedenlerden dolayı İstanbul’a yerleşince Lise öğrenimini İstanbul Vefa Poyraz Lisesi’nde gerçekleştirdi. Liseden sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Metalürji Mühendisliğine girerek 1990 yılında mezun oldu. Üniversiteden sonra bir süre Koreş Metal AŞ’de üretim müdürlüğü yapan Kaya 1995 yılında özel sektördeki çalışmasını sonlandırarak yayıncılık,danışmanlık ve organizasyon sektörüne geçti.

1995 yılında eşiyle birlikte Yağmur Yayıncılık,Fuarcılık ve Mühendislik firmasının kurucu ortakları arasında yer alan Kaya, Plastik&Ambalaj Teknolojisi adlı teknoloji ve mühendislik dergisini yayın hayatına soktu ve derginin Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. 1998 yılında da, Yağmur Fuarcılık Tanıtım ve Organizasyon firmasının kurucuları arasında yer alarak Genel Müdürlük Görevi’ne seçildi.O günden bugüne çok sayıda uluslararası fuar organizasyonu yapan firmanın, İzmir ve İstanbul ‘da plastik, ambalaj, makine, otomasyon,yan sanayi sektörlerinde; 30’un üzerinde yaklaşık 50 ülkeye ev sahipliği yapan büyük fuar organizasyonlarını yönetti. Aynı firmada halen Genel yayın Yönetmenliği ve Genel Müdürlük görevlerini sürdürmektedir.

Henüz ortaokul birinci sınıf öğrencisiyken, edebiyat öğretmeni ve yazar Hasan Basri Apaydın ile tanışan Yüksel Kaya, bu birlikteliği sol, emekten yana ve hümanist düşünceyle tanışmanın ilk adımı olarak değerlendirmektedir. Siyaseti; yaşamı daha eşit, daha özgür, daha güzel ve yaşanılabilir kılmanın aracı olarak gören Kaya, üniversite yıllarından itibaren sosyal -siyasi yaşamda etkin, devrimci ve dönüştürücü bir rol üstlendi. Üniversite döneminde, öğrenci derneklerinde görev ve yöneticilik üstlenerek öğrencilerin yemek, barınma, yurt, burs gibi fiziki sorunlarının çözülmesinde mücadele yürüttü.

Bunun yanı sıra, 1985-1990 arasında üniversitelerde idari ve bilimsel özerklik mücadelesinin yürütülmesine ve öğrencilerin yönetimde söz karar yetki süreçlerine katılması yönünde demokratik bir mücadelenin yükseltilmesi sürecine aktif katılım sağladı. Öğrencilerin düşünsel estetik alanda; sanatsal, edebi, felsefi çok yönlü gelişimi amacıyla üniversitede panel, sinema, tiyatro, halk oyunları, şenlik çalışmalarının organizasyonlarında ve bizzat eğitiminde yer aldı. Mühendislik çalışmaları döneminde TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası üyeliği ve çalışmalarını sürdürdü.

Mahalli düzeyinde, Halkevleri, Kültür Sanat Merkezleri ve çeşitli Sivil Toplum Örgütlerinde çalışmalara katıldı. Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi(GOPKEM)kuruluş çalışmalarına katkısağladı. Gazi Mahalle’sinde gecekondu, toplu ulaşım, altyapı, su, yol gibi halkın yaşamsal sorunlarının çözümü için sosyal sorumluluk çalışmaları yürüttü. 1993 yılında GÜLDER yöre derneğinin kurucu üyeliğini yaptı. Aynı dernekte, çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürüttü. Yöre halkının toplumsal dayanışmasının sağlanması, yöreye ilişkin sorunların çözümü, yöre gençlerine üniversite eğitim burslarının verilmesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerinin düzenlenmesi ve eğitimine katkı sundu.

2000-2007 yılları arasında, BADER, Bahçeşehirliler Derneği üyesi olarak HABİTAT ödülü alan Bahçeşehir’in rantsal çıkarlar doğrultusunda betonlaştırılmasına karşı durarak; yeşil alan, park, kreş, gölet, okul alanı, spor sanat alanları gibi halkın ortak yaşam varlıklarının çıkar odaklarınca gasp edilmemesi için demokratik ve hukuksal mücadele yürüttü. Çeşitli panel,toplantı, imza kampanyası, yürüyüş ve benzer eylemlerin düzenlenmesine katılım ve destek sağladı.

Fuarcılık ve Yayıncılık süresince SEYAD Sektörel Yayıncılar Derneği’nde 2 yıl yöneticilik görevi yaptı; sektörel yayınların ve sektör yayıncılığının geliştirilmesi, sorunların çözümü konusunda çalışmalar yürüttü. Aktif siyasi yaşama ise 2004 yılında SHP, Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de başladı. Parti üyeliğinden sonra 2004 Yerel Seçimlerinde Bahçeşehir Belediye Meclis Üyesi Adayı oldu ve seçim propagandası/ çalışması sürecinde etkin görev aldı. Belediye yönetimde, “Şehir Halk Meclisleri” fikrinin geliştirilmesini sağlayarak halkın kent yönetimine doğrudan öneri getirmesi, görüş bildirmesi yolu ile yönetime katılması anlayışını savundu. 2010 Anayasa Değişikliği Referandumu’ndan sonra gelişen siyasi süreçte sorumluluk alma bilinciyle CHP, Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu. 2011 Genel seçimlerinde aktif siyasi çalışma içinde yer aldı. 2011 Kasım ayında atama yöntemiyle Eyüp İlçe Yönetimi’nde yer aldı. 2012 Mart olağan İlçe Kongre’sinde Eyüp İlçe Yönetimi’ne seçildi. 16 ay ilçe yöneticiliği görevini sürdürdükten sonra 2014 Yerel Seçim Belediye Başkanlığı aday adaylığı nedeniyle CHP Eyüp İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa etti. Yüksel Kaya, 1993 yılında, İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu Berivan Burkay ile evlendi. Berivan Burkay /Kaya aynı zamanda Yüksel kaya ile iş ortağı olarak söz konusu firmada Genel Koordinatörlük ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerini yürütüyor. İş yaşamının dışında roman, öykü yazarı ve edebiyat eleştirmeni olan Berivan Kaya’nın yayınlanmış bir romanı; çeşitli edebiyat dergileri ve ulusal gazetelerde de yayınlanmış öykü ve eleştiri yazıları bulunuyor. Yüksel Kaya aynı zamanda bir kız çocuğu babasıdır. Yüksel Kaya’nın, Berivan Kaya ile evliliğinden olan kızı Yağmur Kaya, şu anda Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi hazırlık sınıfı burslu öğrencisidir.

Example HTML page

One Comment

  • Ahmet Kadri GÜREMEK dedi ki:

    Yüksel Kaya arkadaşımıza başarılar dilerim. Sayın Etkin Haber yazarları bildiğim kadarı ile Yüksel Kaya Metalurji Mühendisi. Siz yazınızın başında Yüksek Makine Mühendisi olarak yazmışsınız. Bence bu hatayı düzeltin.
    Saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir