Susamam’a dair ‘siyasi mesaj’ tartışması sürüyor: Mirac ve Şanışer’den art arda açıklamalar

Example HTML page

Rapçi Şanışer’in 17 isimle birlikte söylediği #Susamam şarkısına çektiği 14 dakika 55 saniyelik klipte #sokak bölümünü seslendiren Mirac, tepki çeken “HDP ve FETÖ bağlantılı kişiler şarkıyı paylaşmasın” sözleriyle ilgili yeni açıklama yaptı. Miraç’ın ardından Şanışer de bir açıklama yaparken buna gelen tepkiler ardından ikinci kez konu hakkında düşüncelerini paylaştı.

Mirac kişisel Twitter hesabından yayınladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

“Arkadaşlar merhaba Susamam hakkında kamuoyu açıklamamı okumak istiyorum. Benim sözlerim yalnızca kendimi bağlar. Şarkıda yer aldığım 30 saniye boyunca 15 yıldır zaten anlattığım manevi, vicdani konuları ele aldım. Bunlar yoksulluk, sokak, yetim hakkı, mültecilik ve zorbalık gibi konulardır. Hiç kimsenin beni hiçbir siyasi kalıba, tarafa ve görüşe yerleştirmemesini rica ediyorum. Zira şarkı sözlerimden siyasi bir çıkarım yapmanız da mümkün değil. Ben proje aşamasında benden istendiği gibi rap müziğin ruhuna uygun olarak toplumsal sorunları ele aldım ve müzik hayatım boyunca hakikat kabul ettiğim kabul ettiklerimi anlatmaya devam edeceğim. Şarkıdaki 20 kişinin ayni siyasi, dini, ideolojik vs. görüşe sahip olması zaten mümkün olamaz. Bu sebeple herkesin söylediği söz ve attığı tweetler kendisini bağlar. Benim attığım tweetler de beni bağlar. Bunları projenin bütününe ya da oradaki insanlara da lütfen mal etmeyiniz. Şarkının adı Susamam değil miydi? Bu yüzden hakikat bildiğim hiçbir şeye susmayacağım. Bu ister bir şarkı, ister bir tweet olsun. Mesela vicdan sahibi bir insan olarak doğuda katledilen canlara nasıl susabilirim ya da bundan sonra görebileceğim, dile getirmek istediğim başka bir haksızlığa, zulme hayır susmam, susamam. Attığım tweetle Kürt vatandaşları ve herhangi bir partinin oy verenlerini kırmak gibi bir niyetim, düşüncem asla yoktu. Kırdığım tüm insanlardan özür dilerim. Ben de özgür bir insan olarak bazı parti ve ideojilere uzak durma ve doğru bulmama hakkını kullanabilirim. Şimdi tehdit ve baskılarınızı üzerimden çekin ve beni özgür insan haklarımla baş başa bırakın.”

ŞANIŞER: HİÇBİR SİYASİ DÜŞÜNCEYE KARŞI DEĞİLİZ

Mirac’ın tepki toplayan açıklamalarının ardından Gerçek adı Sarp Palaur olan Rapçi Şanışer açıklama yaptı. Şanışer, “Şarkımızı hiçbir siyasi düşünceye tek başına mal etmeyin, hiçbir siyasi düşünceye direkt karşı olduğumuzu varsaymayın. Bunu hem dinleyen dostlardan hem de projede bulunan arkadaşlardan ciddiyetle rica ediyorum” dedi.

İKİNCİ AÇIKLAMA

Şanışer de ilk açıklamasının tepki çekmesi ardından bugün bir kez daha açıklama yaptı. Şanışer’in kişisel Twitter hesabından yaptığı ikinci açıklama da şöyle:

“20 farklı düşünceden insanla yaptığım bir şarkıda arkadaşlarımı zan altında bırakmamak adına biraz hafif konuştum diye yemediğim laf kalmamış devrimcilerden. Bu benim ilk şarkım değil; ben yıllardır aynı şeyleri söylüyor ve yazıyorum. Karşısında durduğum zihniyet bellidir. Şarkılarım ve tweetlerimi inceleyenler bunu rahatlıkla görebilirler. Gelgelelim bu şarkıda atıyorum ‘trafik’ten bahsedip ‘kemerini tak’ diyen adamı ‘tehlikeli muhalif’ diye fişlemelerine izin veremem. Ben bu projede her kesimden insan olsun istedim. Zira öyle de oldu. Türk milliyetçisinden dindara kadar her kesimden müzisyeni ortak dertler çevresinde buluşturmaya çalıştım. Maalesef sonrasında bireysel yapılan talihsiz açıklamalar beni de üzdü. Şimdi orta yolcu, tatlı sucu, şarkıda bahsedilen “Beyaz Türk” olarak yaftaladığınızda ben kırılırım, üzülürüm arkadaşlar. Bunu yapmayın rica ediyorum. Bütünleştirici bir iş yapmaya çalışmış ve kendisi kadar bu şarkıda öyle ya da böyle emeği olan insanların hassasiyetlerini korumaya çalışan birine söylenecek laflar bunlar olmamalı. Korkmak, ürkmek, kaçmak, eğrilmek gibi eğilimlerim olsaydı bu şarkıyı yapmaz, bundan önceki şarkılarımı da yazmazdım. İlgilenen herkese teşekkür ediyorum. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum.”

NE OLMUŞTU?

Gerçek adı Sarp Palaur olan Rapçi Şanışer, 17 isimle birlikte Türkiye gündemindeki meseleleri ele alan Susamam isimli 14 dakika 55 saniyelik klip çekmiş, klip kısa sürede Youtube listelerinde ilk sıraya yerleşmişti. Susamam’ın ardından klipte ‘sokak’ bölümünü seslendiren Mirac, Twitter hesabından “SÖYLEMEM GEREKİR. Şarkıda bulunan bir kişi olarak ve tamamen yoksulu, yetimi, mülteciyi, sokağı anlatan biri olarak aşırı uç siyasi kesimlerin, HDP ve FETÖ bağlantılı kişilerin şarkıyı paylaşmasından ve bundan nemalanmasından aşırı rahatsızlık duyduğumu belirtmeliyim” mesajı paylaşmıştı. Mirac tepkiler üzerine “HDP yerine PKK demek daha doğru olacak sanırım, sonuçta HDP hâlâ aktif siyaset yapan bir parti…” ifadelerini içeren ikinci bir mesaj paylaştı. Mirac daha sonra paylaşımlarını sildi.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir