Partizan belediye partizan ‘yardım’

Ümraniye Belediye Meclisi’nin kimi AKP’li üyeleri, belediye yardımlarının dağıtımında ayrımcılık yapmak istedi. Bir AKP’li Meclis Üyesi, CHP’lilerin belediyeye ilettiği isimlere yardım yapılmaması gerektiğini şöyle savundu: “İBB yardım etsin, biz niye yardım ediyoruz? İBB bunlarda değil mi?”

BirGün Gazetesinden UĞUR ŞAHİN’in haberine göre AKP’li Ümraniye Belediyesin de konu aşağıdaki gibi gelişti;

Ümraniye Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, belediyenin dağıttığı yardımdan faydalanması gereken kişilerin isimlerini yetkililere iletti. Ancak bazı AKP’li üyeleri, belediyenin yaptığı yardımların dağıtımında ayrımcılık yapmak istedi: “Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz. Hem küfür ediyorlar hem de listeyi veriyorlar.”

Ümraniye Belediye Meclisi üyelerinin pandemi nedeniyle toplanamaması üzerine, bir WhatsApp grubu kuruldu. Kurulan WhatsApp grubuna, meclis bünyesindeki tüm partilerin üyelerinin katılımı sağlandı. Ardından da meclis üyeleri, Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın katılımıyla telekoferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda belediyenin yaptığı aynı ve nakdi yardımlar paylaşıldı. Bu esnada Ümraniye Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri, belediyenin dağıttığı yardımlardan faydalanması gerektiğini düşündükleri kimi ihtiyaç sahiplerinin isimlerini yetkililerine iletti. Ancak Ümraniye Belediye Meclisi’nin bazı AKP’li üyeleri, belediyenin CHP’lilerin ilettiği isimlere yardım yapmaması gerektiğini savundu. Yazışmalarda AKP’li kimi Meclis üyelerinin şunları yazdığı görüldü: “Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz. Hem küfür ediyorlar hem de listeyi veriyorlar. Tabii bize yakışan eğer bizden talep ettilerse vermek eyvallah ama ben de başkana katılıyorum. İBB bunlarda değil mi neden o yardım etmiyor. Ayrıca 14 ilçe belediyeleri var.”

KENDİ FAKİRLERİNİZ…

Başka bir AKP’li üye ise şöyle yazdı: “Sizler her türlü hakareti, küfrü yalan yere ithamlara rağmen, sizlere oy veren ve sizlerin parti olarak gücünüzün yetmediği kendi fakirlerinize yine AK Parti olarak yardım istiyor. Buna minnettar olup Ümraniye Belediyesi ve Başkanına teşekkür etmelisiniz.”

Söz konusu AKP’li Meclis Üyelerinin daha sonra yazdıkları mesajı WhatsApp’dan silmesi dikkat çekti.

BirGün’e konuşan Ümraniye Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Cevdet Yılmaz, yaşananları şöyle aktardı: “Yapılan toplantıda 6 bin 500 koliye yakın dağıtım yapıldığının bilgisi verildi. Bizim de 300 koliye yakın bir talebimiz oldu. Bunun üzerine biri İBB, 2’si Ümraniye Meclis Üyesi kendi aralarında yazışmaya başladılar. ‘Büyükşehir yardım etsin. Biz niye yardım ediyoruz’ gibi ifadeler kullandılar. Ben de bunun üzerine tepki gösterdim. Böyle bir zihniyet olamaz.”

BU SİYASET DEĞİL, DÜŞMANLIK

Ümraniye Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Filiz Öztürk Çelik, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bir kısım AKP’li Meclis Üyesi’nin yurttaşlar arasında ayrım yaptığını söyledi. Aynı zamanda avukat olan Çelik, şunları ifade etti: “Üstelik bu ayrıştırmayı ‘Her parti kendi fakirine yardım etsin’ söylemi ile devam ettirmiştir. Anlaşılan odur ki Ak Parti Ümraniye Meclis Üyeleri, iktidar olmanın şehvetine yenilmiş ve böyle cümleler kurma hadsizliğini kendilerinde bulmuştur. Yine anlaşılan o dur ki, İBB yenilgisi sonrası ‘yarın’ korkusu Ümraniye Ak Parti Meclis Üyelerini ele geçirmiştir. Bu ifadeler siyaset değil düpedüz düşmanlıktır. Temennimiz bir daha tekrarlanmaması ve böyle bir hataya bir daha düşülmemesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir