Karamollaoğlu: İttifaklar koalisyon değildir, her türlü fikir alışverişine açığız

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Erdoğan’ın ittifak çağrısı hakkında, ‘Bu konuları konuşmak için erken’ değerlendirmesinde bulundu. Karamollaoğlu ayrıca, “Bugün durduğumuz yer belli. Ancak ittifaklar koalisyon değildir. Her türlü fikir alışverişine açığız” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyareti hakkında konuşan Temel Karamollaoğlu “Bugün durduğumuz yer belli. Ancak ittifaklar koalisyon değildir. Her türlü fikir alışverişine açığız” dedi.

Erdoğan’ın Asiltürk ziyaretine ilişkin Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya konuşan Temel Karamollaoğlu, ziyaret hakkında önceden bilgisi olduğunu aktardı.

“Oğuzhan Bey bana geçen cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanı’nın kendisine ziyarete geleceğini haber vermişti. Önceden planlanmış ve bildiğim bir ziyaretti” ifadesini kullanan Karamollaoğlu, Erdoğan’ın ittifak çağrısı hakkında ise, “Bu konuları konuşmak için erken” değerlendirmesinde bulundu.

Alçı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Karamollaoğlu’na Saadet Partisi olarak durdukları yer ile ilgili Oğuzhan Bey’in bir rahatsızlığı, bir itirazı, aralarında bir fikir ayrılığı olup olmadığını sordum.

“Hayır, Oğuzhan Bey ile biz bu konuları konuşmadık. Kesinlikle böyle bir fikir ayrılığı ya da kendisinin Saadet Partisi’nin bulunduğu yere yönelik dile getirdiği bir itiraz yok. Yeri ve zamanı gelince bunlar oturulur, konuşulur.”

‘BU KONULARI KONUŞMAK İÇİN ERKEN’

Sayın Asiltürk’ün Saadet Partisi’nin 2018 seçimlerine Millet İttifakı olarak gitmesine yönelik bir itirazı var mıydı?

Buna da çok net bir şekilde ‘hayır’ cevabı verdi Temel Bey.

Peki acaba Sayın Cumhurbaşkanının ittifak çağrısına nasıl bakıyor?

Sayın Karamollaoğlu ısrarla henüz bir seçim sath-ı maili olmadığını, dolayısıyla bu konuları konuşmak için erken olduğunu söyledi.”

“Erken seçim bekliyor musunuz?” diye sordum, “Hayır ancak 2022’nin sonundan itibaren seçim gündeme gelebilir” diye düşünüyorum, karşılığını verdi ve şunları söyledi: “Bizim kapımız herkese açık Nagehan Hanım. Herkesle konuşuruz.”

Bunun üzerine “Yani ‘Cumhur İttifakı bünyesinde yer almak imkan dahilinde değildir, biz çok net bir şekilde Millet İttifakı’nın bir üyesiyiz’ demiyor musunuz?” diye sorunca Karamollaoğlu “Bugün durduğumuz yer belli. Ancak ittifaklar koalisyon değildir. Her türlü fikir alışverişine açığız” diye yanıtladı.

Sonra da şunları ekledi: “Nagehan Hanım bu görüşmeler iyidir. Cumhurbaşkanının herkesle görüşmesinde fayda var. Yüz yüze görüşmek siyaseti yumuşatır.”

Temel Bey, Sayın Cumhurbaşkanı ile son olarak referandumdan önce görüşmüş. “Sizinle de bir araya gelmek isterse ne cevap verirsiniz” dedim. “Tabii ki böyle bir istekleri olursa yanıtımız olumlu olur” yanıtını verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu partisinde çeşitli kurulların istişare yolu ile karar aldığını, kimsenin tek başına Saadet Partisi’nin bulunduğu yer ya da stratejisi ile ilgili tek başına hüküm veremeyeceğini söyledi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir