HDP’yi kapatma davasında iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’ye kapatma davasına ilişkin iddianamesinin detayları ortaya çıktı. İddianamede HDP’nin ‘devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği’ öne sürüldü ve hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istendi. İddianamede siyasi yasak istenen isimler arasında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Sezai Temelli, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Sırrı Süreyya Önder yer aldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatma davasına ilişkin iddianamesinin detayları ortaya çıktı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesinde, HDP’nin ‘devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği’ öne sürüldü.

AA’nın aktardığına göre iddianame, “Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır” ifadeleri kullanıldı.

“Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzur ve güveni için HDP’nin temelli kapatılmasının hukuksal zorunluluk olduğu” öne sürülen iddianame, “Davalı parti hiçbir milli meselede Türkiye’nin yanında yer almamış, karşısında kim varsa onların safında yer almayı tercih etmiştir” denildi.

HDP’nin ödenecek hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istenen iddianamede, “HDP kongreleri örgütün propagandasının yapıldığı, teröristlere saygı duruşunda bulunulduğu ‘PKK kongreleri’ şeklinde cereyan etmiştir” ifadelerini kullanıldı.

İddianamede, “HDP, terör örgütü PKK/KCK’yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı gibi faaliyette bulunmuştur” denildi.

İddianamede siyasi yasak istenen isimler arasında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Sezai Temelli, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Sırrı Süreyya Önder de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.