Erdoğan: Bu saldırıların arkasında Türkiye ile yüz yüze hesaplaşmaktan kaçınanlar var

Example HTML page

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılık Konulu 3’üncü Parlamento Başkanları Konferansı Açılış Resepsiyonu’nda konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Sahip olduğumuz ortak medeniyet birikimini yeniden insanlığın kutup yıldızı haline getirebiliriz. İlk adım terör konusunda fikir birliğine varmaktır. Meclis Başkanları toplantısının bu nedenle önemli olduğuna inanıyorum. Terör yüzyılımızın vebasıdır.

Özellikle coğrafyamızdaki yıkımların zulümlerin çoğu toplumlar arasındaki mücadeleler ile değil, terör yoluyla ortaya çıkmıştır. Burada temsilcileri bulunan hemen her ülke terör belasıyla yüzleşmiştir. Farklı isimler altında faaliyet gösteren ama hepsinin amacı ülkemizin birliği huzuru refahı olan terör örgütlerinin saldırı altındayız. Açık söylemek gerekirse bu saldırıların arkasında Türkiye ile yüz yüze hesaplaşmaktan kaçınanlar hep olmuştur.”

‘TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ HEDEF ALMAMAKTA’

“PKK, DHKP-C, MLKP gibi ideolojik söylemli örgütler gibi DEAŞ, FETÖ gibi dini söylemleri istismar eden örgütler ile karşı karşıya kaldık. Bir süre önce terörle mücadele konseptimizi değiştirdik. Sınırlarımız dışındaki teröristleri bulundukları yerde imha etmeyi amaçlayan bir strateji geliştirdik. Türkiye komşularının toprak bütünlüğüne saygılıdır ama bir şartla: Bu şart Türkiye’ye yönelik terör faaliyetleri yürütülmemesidir. Topraklarındaki terörist faaliyetleri engelleyemeyenler ülkemizin ya da bir başka ülkenin müdahalesine kapılarını açmış olurlar. Kuzey Irak ve Suriye’deki operasyonlarımız ülkelerin toprak bütünlüğünü hedef almamaktadır. Tek amacımız terörist faaliyetleri engellemektir.

Güvenlik olmadan, barış, kalkınma, huzur ve refah olmaz. Huzur ve refah olmadan da toplumlar geleceğe güvenle bakamaz.”

‘TRUMP’A ‘DURDURUN’ DEDİM, DURDURAMADILAR’

“Yapmamız gereken tehditlerin üstesinden birlikte gelmek, fırsatları da birlikte değerlendirmektir. Ortak sorunlar değil, birbirimizle uğraşmaya devam edersek tarih tekerrürden ibaret olur.

Şu anda Suriye’de yaşananlar, 10 bin km uzakta, koalisyon güçleriyle Suriye’de yer alanlar bir şeyi ihmal ediyor: Bizim defaatle söylediğimiz YPG gibi -Ne yazık ki Batı PKK’ya terör örgütü diyor ama yan kolu olan YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmiyor- Batı “Siz Kürtleri öldürüyorsunuz” diyor. Kürtler bizim kardeşimiz. Bizim mücadelemiz Kürtlerle değil terörledir. PYD, YPG, DEAŞ bunların hepsi terör örgütüdür. Arabıyla, Kürdüye, Ezidisiyle hepsinin hukukunu korumak için orada yer aldık. Biz sürekli buralardan tehdit alıyoruz. Bizim 911 kilometre sınırımız var. Irak hariç kimsenin sınırı yok. Bugün Suriyeli bir bebek öldü, 10’a yakın insanımız öldü. Biz bekleyemeyiz. Biz Türkiye olarak Suriye rejiminin dahi kabul etmediği PYD/YPG’ye karşı attığımız bu adımı durdurmayacağız.

Trump’a söyledim: Durduracaksanız durdurun dedim. Durdurmadılar. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. Geri adım atmayacağız. Trump’ın ifade ettiği 31 km’lik sınırdan daha güneye gidene kadar durmayacağız. Biz burayı ülkemizde yaşayan 4 milyona yakın mülteci için güvenli bölge ilan ettik. Biz bunların hakkını koruyoruz. O ülkelerin hangisi Suriye’den ne kadar insanı kabul etti. Kabul etmiyorlar. Konuşmaya gelince konuşuyorlar.”

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir