Dolarda son durum

Example HTML page

Dolarda son durum

Merkez Bankası’nın dün akşam olağanüstü toplanarak faizde 3 puan artışa gitmesi sonrası dolarda sert düşüş görüldü.

Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından dolar/TL bugün dalgalı seyrediyor. Kur gün içinde 4,74’e kadar yükselmesinin ardından 4,65 civarında hareket ediyor.

Dünkü kararın ardından dolar 4,55’in altına kadar gerilemişti. Dolar dün gün içinde 4,92’yi aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyini görmüştü.

Avro/TL de 5,50’in altında hareket ediyor. Avro dün 5,76’yı aşarak rekorunu tazelemişti.

Kurdaki aşırı oynaklık sonrasında olağanüstü toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Geç Likidite Penceresi (GLP) borç verme faiz oranını yüzde 13,50’den 16,50’ye yükseltirken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8’de sabit tuttu.

Merkez Bankası’nın bundan sonraki ilk olağan toplantısı 7 Haziran’da olacak. Merkez Bankası’ndan bu toplantıda da yeni bir adım gündeme gelebilir.

Uzmanlar, PPK’nın dün güçlü bir hamle yaptığını belirterek, buna karşın kur piyasasındaki oynaklığın devam ettiğini kaydetti. PPK’nın 7 Haziran’da da bir toplantısının olduğunu anımsatan analistler, dünkü karar metninin, gelişmelere göre gereken adımların atılmaya devam edileceğine işaret ettiğini söyledi.

Uluslararası piyasalarda dolar Fed’in çok sert olmayan son toplantı tutanakları ve Trump’ın ithal otomobillere yeni gümrük vergileri getirme tehdidinin ardından ivme kaybetti.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir