CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar AYM İçin 109 Yoldaşının İmzasını Bekliyor

Example HTML page

Fikri Sağlar AYM için 109 Yoldaşını bekliyor!

CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Fikri Sağlar, dokunulmazlık kararının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi için imza toplamaya başlayacağını açıkladı.

Meclis’teki fezlekelerle ilgili dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili Anayasa değişikliği, CHP’den 20 milletvekilinin de ‘Kabul’ oyu vermesi ile referanduma gerek kalmadan TBMM Genel Kurulu’ndaki oylamada kabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasayı onaylamak ya da veto etmek için Anayasa’nın kendisine tanıdığı yasal süre bugün sona eriyor.

Sözkonusu Anayasa değişikliği ile ilgili olarak HDP ve CHP’li bazı vekillerin yaptıkları bireysel başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise “Parti olarak Anayasa Mahkemesi’ne gitmeyeceğiz” derken, HDP’nin 110 milletvekili ile yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı başvuru için imza veren CHP’li milletvekillerinin partiden ihraç edileceğini açıklamıştı.

FİKRİ SAĞLAR: İLK İMZAYI BEN ATACAĞIM

Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın ‘Medya Mahallesi’ programına konuk olan CHP Mersin Milletvekili ve PM Üyesi Fikri Sağlar, dokunulmazlık kararının Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi için imza toplamaya başlayacağını açıkladı. Sağlar “İlk imzayı ben atacağım. Geriye 109 arkadaşımızın imzası gerekiyor” dedi.

Fikri Sağlar, Ayşenur Arslan’ın Kılıçdaroğlu’nun ihraç uyarısını hatırlatması üzerine ise “O sözler HDP’lilerin başvurusuna imza verilmesi halinde yapılacak bir işlem. Biz HDP’ye imza vermeyeceğiz. CHP’li vekiller olarak 110 imza ile Anayasa Mahkemesi’ne anayasa değişiklşiğinin iptali için başvuruda bulunacağız” dedi.

GENEL BAŞKAN SÖZCÜDÜR ‘BEN YAPTIM OLDU’ DİYEMEZ

CHP’nin dokunulmazlık oylamasında ‘Evet’ oyu kullanacağının parti organlarında alınan bir karar olmadığını vurgulayan CHP PM Üyesi Fikri Sağlar, “Sosyal demokrat bir partide, genel başkanlar ‘Ben böyle karar verdim’ diye kestirip atamaz. Bu tür kararlar partinin ilgili kurullarında tartışılır ve ortak karar verilir. Sosyal demokrat partilerde genel başkan, örgütün sözcüsüdür” diye konuştu.

“BEN BU KARARIN GEREKÇESİNİ ANLAMADIM”

Fikri Sağlar, 1994 yılında DEP’li vekillerin Meclis’ten çıkartılarak gözaltına alınmasının Kürt sorununun çözümünde büyük bir fırsatın kaçmasına neden olduğunu hatırlatarak “Ben CHP’nin dokunulmazlık konusunda neden böyle bir karar aldığını hala anlayamadım. Bizim sokağa çıkarak bu kararın sakıncalarını topluma anlatmamız ve ikna etmemiz gerekiyordu” dedi.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir