Bartın, Sinop ve Kastamonu’daki sel felaketi ‘3.seviye ulusal afet’ ilan edildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da yaşanan sel felaketinin “3. seviye ulusal afet” ilan edildiğini açıkladı. Afet olayının 3. seviye ilan edilmesi, ulusal desteğe ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kastamonu, Sinop ve Bartın’da yaşanan sel felaketinin “3. seviye ulusal afet” ilan edildiğini bildirdi.

Batı Karadeniz’i etkileyen sel felaketinin “3. Seviye (Ulusal) Afet” ilan edildiği bilgisini paylaşan Yanık, sel felaketinin meydana geldiği ilk saatlerde sosyal yardım kapsamında Kastamonu’ya 5 milyon lira, Sinop’a 3 milyon lira ve Bartın’a 2 milyon lira olmak üzere toplam 10 milyon lira kaynak aktarıldığını hatırlattı.

Yanık, afetle mücadele çalışmalarının Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) göre, AFAD koordinasyonunda, 28 ayrı çalışma grubuyla yürütüldüğüne dikkati çekerek, Bakanlığın bu çalışma gruplarının ikisinde ana çözüm ortağı, üçünde ise destek çözüm ortağı olduğunu kaydetti.

3. SEVİYE ULUSAL AFET NEDİR?

Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) göre, bir bölgede meydana gelen afetin olay seviyesi “3 veya 4” olarak belirlendikten sonra olay seviyesi ilan ediliyor ve Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu (AADKK) toplanıyor.

AFAD hizmet grubu, bakanlık, kurum, kuruluş ve Türk Kızılayın temsilcileri Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına çağrılıyor.

Olay türü ve ölçeğine göre, 1. ve 2. grup destek illeri, afet bölgesine talimat beklemeksizin hareket ediyor.

Birinci grup, seviye etki derecesine göre kendi hizmet gruplarıyla birlikte afet bölgesine destek oluyor.

Bölge ve komşu illerden oluşturulan ikinci grup ise seviye etki derecesine göre kendi hizmet gruplarıyla beraber afet bölgesine destek sağlayan ve gerektiğinde hizmet gruplarını devam ettirecek illerden oluşturulan grupları ifade ediyor.

Afet olayının 3. seviye ilan edilmesi, ulusal desteğe ihtiyaç duyulduğu anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.