“Asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalı”

Example HTML page

“Asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalı”

İzmir’de 10 milyona yakın işçinin asgari ücrete yakın veya altında çalıştığı belirten yurttaşlar, asgari ücretin net 2 bin 800 liraya çıkartılması için basın açıklaması yaptı.

KESK İzmir Şubeler Platformu ve DİSK Genel-İş Sendikası 7 Nolu Şube’nin çağrısı ile, Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına çok sayıda işçi ve kamu emekçisi de katıldı.

Bornova Cumhuriyet Meydanı’nında yapılan basın açıklamasında, asgari ücretin geçim ücreti olabilmesi için net 2.800 TL olması gerektiği belirtildikten sonra, kriz koşullarında asgari ücretin geçim koşullarına uygun artmasının, hem işçiler hem de ülke için yararlı olacağı belirtildi. Açıklamada,asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulması ve işçinin ailesinin de dikkate alınması istendi.

Asgari ücret tespitine ilişkin 131 sayılı ILO sözleşmesinin onaylanması ve Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücret ile ilgili konan çekincenin kaldırılması istenen açıklamada, asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarının katılımının sağlanması gerektiği de ifade edildi.

Açıklamada, işçi ve memurlar için tek asgari ücretin saptanması, geçim koşulları ve milli gelir artışının dikkate alınması ve asgari ücretin yıllık olarak hesaplanarak tümüyle vergi dışı bırakılması istendi.

Kaynak BirGün Gazetesi

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir