Ankara’da baro başkanlarının engellenmesi adliye önlerinde protesto ediliyor

Savunma yürüyüşü yapan baro başkanlarının Ankara girişinde durdurulması üzerine Türkiye’nin dört bir yanında adliye önlerinde protestolar başladı

AKP ve MHP’nin barolar başta olmak üzere meslek kuruluşlarının yapısı ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısının bu hafta meclis gündemine getirilmesi beklenirken geçtiğimiz cuma günü bulundukları kentlerden yürüyüş başlatan 60’tan fazla baro başkaı ve çok sayıda avukat, Ankara girişinde polisler tarafından engellendi. Avukatların kente girişinin engellenmesi Türkiye’nin dört bir yanında adliye önlerinde protesto ediliyor.

VAZGEÇMEYECEĞİZ, TESLİM OLMAYACAĞIZ, BİAT ETMEYECEĞİZ

İzmir Adliyesi C Blok girişinde yapılan basın açıklamasını, İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Özgür Yılmazer okudu.

Av. Özgür Yılmazer, “Türkiye’nin dört bir yanından baro başkanlarımız adalet için, özgürlük için, hukuk için üç günden beri yürüyorlar. Bu üç günlük yürüyüşleri boyunca halkımızdan, yurttaşlarımızdan inanılmaz bir destek var kendilerine. Halk, başkanlarımızın niçin yürüdüğünü anlamış durumda. Ancak başta siyasi iktidar ve Türkiye Barolar Birliği’nin başındaki Metin Feyzioğlu olmak üzere bu yürüyüşün nedenini, anlamını, önemini anlaması gerekenler maalesef algılamış değil. Biz şu anda Ankara’da barolar adına yürüyen başkanlarımıza yapılan müdahaleye karşı başkanlarımıza destek için buradayız” diyerek başladığı basın açıklamasında şunları dile getirdi:

“19 Haziran Cuma günü Türkiye’nin dört bir yanından baro başkanları tarafından başlatılan yürüyüş, Ankara sınırında hukuka aykırı olarak durdurulmuştur. 56 baro başkanının ve çok sayıda baro yönetim üyesinin barışçıl şekilde gerçekleştirdikleri bu eylemin engellenmesi Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerle korunan gösteri ve toplantı yürüyüşü hakkının açık ihlalidir. Güvenlik güçlerinin bu hukuksuz emri yerine getirirken Ordu Barosu Başkanını gözaltına almak istemesi, Gaziantep Baro Başkanını darp etmesi ve Baro Başkanımız Av. Özkan Yücel’e darp girişiminde bulunması iktidarın düştüğü aczin açık göstergesidir. Hukukun üstünlüğü mücadelesi veren baro başkanlarına yönelik bu tavır esasen yurttaşlara verilmek istenen bir göz dağıdır. Bu saldırılar ülkemizin demokratik ve insan haklarına dayalı bir Cumhuriyet olarak kalması ve yurttaşların haklarının korunması için devam ettirdiğimiz mücadelemize asla zarar vermeyecektir. Baroların bugün yaktığı ateş milli mücadelenin Müdafa-i Hukuk anlayışının bir devamıdır. İzmir Barosu ve tüm barolar yurttaşın hukukunu müdafaa etmek azminden bir nebze olsun geri adım atmayacaktır. Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz. Vazgeçmeyeceğiz, teslim olmayacağız, biat etmeyeceğiz.”

Basın açıklamasına telefonla katılan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel ise, Ankara’da yaşananların ülkenin içine düşürüldüğü durumun açık bir göstergesi olduğunu ifade ederek şunları söyledi:Bu durum, şu an Türkiye’de faşizmin hüküm sürdüğünü, polis devletinin hakim olduğunu, hak ve özgürlüklerin tamamen askıya alındığını gösteriyor. Bu aslında yürüyüşümüzün ne kadar anlamlı, ne kadar değerli olduğunu gösteren bir duruma da işaret ediyor. Türkiye’nin dört bir tarafından baro başkanları özgür bir ülke, demokratik bir ülke, insan haklarına uygun bir ülke için yola çıktılar ve mücadelelerini sürdürüyorlar. Bugün Ankara girişinde hala bekliyoruz. Baro başkanlarımız şu anda oturma eylemine geçtiler. Buradan ayrılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz, kazanana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Sizlerin oradan destek veriyor olmanız bizi burada çok daha güçlü kılıyor. İyi ki varsınız sizlerle birlikte yol yürüyor olmak beni her zaman onurlandırdı

►Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar Çağlayan Adliyesi önünde oturma eylemi başlattılar.

AVUKATLAR İSTANBUL BAROSU ÖNÜNDE BULUŞTU

Savunma için Ankara’ya yürüyen baroların polis müdahalesiyle karşılaşması üzerine İstanbul Barosu avukatları Taksim’de bulunan baro merkezi önünde bir araya geldi. Avukatlar, “Faşizme karşı omuz omuza” , “Savunma susmadı susmayacak” , “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarak, alkışlar eşliğinde bir araya geldi.

Avukatlar sık sık ‘Feyzioğlu istifa’ sloganını attı.

►Gaziantep Barosu üyesi avukatlar da adliye önünde “Onur Nöbeti”ne başladıklarını duyurdular.

►Antalya Barosu üyesi avukatlar, Antalya Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı

ankara-da-baro-baskanlarinin-engellenmesi-izmir-adliyesi-onunde-protesto-edildi-747385-1.

►Adana Barosu üyesi avukatlar adliye önünde açıklama yaptı: Talep ettiğimiz hukuk devleti ilkesinin tam tersine polis devleti uygulamaları ile dayatma ile karşı karşıyayız.

ankara-da-baro-baskanlarinin-engellenmesi-adliye-onlerinde-protesto-ediliyor-747386-1.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir