Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’ndan operasyonlara tepki

Example HTML page

Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın görevden alınıp yerlerine kayyım atanmasına tepki gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.” dedi. Davutoğlu ise “Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.” şeklinde açıklama yaptı.

Abdullah Gül@cbabdullahgul

Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının “bu şekilde” görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır.5,2272:03 PM – Aug 19, 2019Twitter Ads info and privacy2,996 people are talking about this

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.

Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.

Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir.”

Ahmet Davutoğlu@Ahmet_Davutoglu

Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır.
Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir.1,5862:03 PM – Aug 19, 2019Twitter Ads info and privacy

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir