10 Ekim’de yaşamını yitiren 103 can anılıyor

Example HTML page

10 Ekim Ankara Katliamı’nda IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitirenler, katliamın dördüncü yılında anılıyor.

Yaşamını yitiren103 yurttaş için 09.00’da Ankara Ulus Metrosu önünde bir araya gelen yurttaşlar metro yanına kurulan arama noktasından alana girmeye başladı. Katliamda yaşamını yitiren 103 kişinin isimleri tek tek sayıldı. İsmi okunan her yurttaşın ardından “Yaşıyor” sloganı atıldı.

“İşgale hayır” sloganı atılması üzerine çevik kuvvet kitlenin önünü kesti.

Ortak basın açıklamasını Türk Mühendis ve Mmar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz yaptı. Koramaz, “Bundan 4 yıl önce saat 10.04’te art arda patlayan iki bomba aramızdan 103 arkadaşımızı aldı. 500’e yakın arkadaşımız yaralandı, aramızdan ayrılanları uğurladık ama bizlerin içerisinde o katliamın travması ve her geçen gün artarak büyüyen kederlerimiz hiç dinmedi. Hala biz 10 Ekim’i yaşıyoruz, hala biz bu meydanı kana bulayan o alçak saldırıyı yaşıyoruz. 10 Ekim katliam davası mahkemeye sunulduğu ilk günden itibaren söyledik, bu davaya açılan soruşturma olayın tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturulması için yeterli değildir. Katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri, katliamda sorumluluğu bulunan siyasilerin mutlaka yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledik. Ne yazık ki mahkeme bu konuda cesur bir adım atmadı, bu yönüyle soruşturma eksik bir şekilde yürütüldü.

Hatırlarsınız dönemin başbakanı 10 Ekim katliamından sonra patlamalar sonrası oylarımız arttı demişti, yine aynı şahıs şöyle diyor; ‘Eğer 7 Haziran ile 5 Kasım arasında Türkiye’deki defterleri açarsak birçok siyasetçi insan içine çıkamaz.’ Bu itiraf bizim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gün gibi ortaya çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir