Yıldırım: Pazartesi kabine açıklanacak, OHAL de böylece tamamlanmış olacak

Example HTML page

Yıldırım: Pazartesi kabine açıklanacak, OHAL de böylece tamamlanmış olacak

Başbakan Binali Yıldırım, veda ziyaretleri kapsamında Anadolu Ajansı’nı ziyaret ederek Editör Masası Özel’in konuğu oldu.

Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Karşı taraftaki adayların retorikten, söylemden öteye elle tutulur bir şeyleri yok. Arka planında bir tecrübe de yok. Yapılmış işler de yok. Bütün bunları vatandaş değerlendirdi. Vatandaş niye değerlendiriyor, çünkü vereceği karar kendisinin geleceğini ilgilendiriyor. Bütün bunların özeti olarak sonuç ortada. Açık ara farkla, en yakın adayla arasında 11 milyon oy fark var, böylece bu süreç tamamlandı.

Bu seçimin böyle ittifaklar arası bir keskin rekabete dönüşmesini istemezdik. Nihayet bir cumhurbaşkanı seçeceğiz, parlamentoda vekilleri seçeceğiz. İş döndü dolaştı, karşı taraftaki ittifak tek bir noktada anlaştı. Adayları teke düşüremediler ama anlaştıkları tek bir nokta vardı, Recep Tayyip Erdoğan olmasın, ne olursa olsun.

1 Kasım seçimlerine göre AK Parti’nin oyunda, milletvekili sayısında düşme var. Doğrudur. Bu da bize bir mesajdır. AK Parti olarak bu mesajı aldık. Biz seçimlerde ittifaktık. Seçmen bir parti gibi hareket ettiğimizi değerlendirdi. Ha buraya ha oraya vermişiz diye düşünüldü.

Bizim kaybolan oylarımız ortağımızda, ortağımızın kaybolan oyları da başka bir partide. Sonuçta herkes memnun halinden. Parlamento yapısı da bu haliyle herhangi bir sorun teşkil etmiyor. AK Parti’nin içinde olmadığı hiçbir yasama faaliyeti sonuç çıkarmaz.

Denetim ve yasama faaliyetlerinde Meclis daha etkin hale gelecek. Yeni dönemde Meclis’in önemi artıyor. Seçim bitti, artık geçim zamanıdır. Yatırımcı yatırımını, tatile giden tatilini planlayacak ve hayat tüm yönleriyle devam edecek.

MECLİS BAŞKANLIĞI SORUSUNA YANIT

(Meclis Başkanlığı için AKP’nin adayı olacağı yönündeki iddialar) Onun kararını ben vermem. Şöyle söyleyeyim, benim liderim, partimizin genel başkanı ve partimiz ne yönde karar alırsa, neyi münasip görürse biz her türlü görevi yaparız. Bu da çok uzun bir süre değil. Yakında ne olacağı belli olur.

ERDOĞAN RAHATI SEVMEZ

Cumhurbaşkanı, rahatı sevmeyen bir adam. Rahat olmak isteyeni de sevmiyor. Kendi de rahat etmez, yanındakileri de rahat ettirmez. Böyle bir iş tutuş şekli var. Alışık olmayanlar bu yolculukta dayanamazlar. Bu neden kaynaklanıyor? Memleketin meselelerine olan hassasiyetinden kaynaklanıyor.

‘İNCE’ AÇIKLAMASI

Muharrem (İnce) Bey tabii haklı olarak seçimlerde partisinin üzerinde bir oy, destek aldığı için bunu bir sonuca dönüştürmek istiyor.

(Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi) Bütçe Kanunu dışında hükümetin Meclise kanun getirme yetkisi yok. Bu neyi gösteriyor? Meclisin yasama konusunda mutlak gücünü, hakimiyetini gösteriyor.

“KAYBOLAN OYLARIMIZ ORTAĞIMIZDA, ONLARINKİ BAŞKA PARTİDE, HERKES MEMNUN”

— Bizim kaybolan oylarımız ortağımızda, ortağımızın kaybolan oyları da başka bir partide. Sonuçta herkes memnun halinden. Parlamento yapısı da bu haliyle herhangi bir sorun teşkil etmiyor. AK Parti’nin içinde olmadığı hiçbir yasama faaliyeti sonuç çıkarmaz.

— Yeni sistemde artık uzlaşma kültürünün daha çok gelişmesi gerekiyor.

“DIŞ KAYNAĞI DAHA ÇOK KULLANACAĞIZ”

— Türkiye, açıkla büyüyen bir ülke. Türkiye’nin petrol üretimi yok, buradan enerji açığı var. Türkiye’nin aynı zamanda bütçe açığı veren bir ülke. Çift açıkla büyüyor, büyümesini sürdürmesi lazım. Açığımız olmasın, o zaman büyüyelim demek bu ülkeyi konuşmamak demek. Kontrol edebildiğiniz müddetçe tabii ki dış kaynak kullanarak hedeflediğiniz noktaya getireceksiniz. 15 yıldır bunu yapıyoruz. Yaparken şuna dikkat edeceğiz, bütçemiz kısıtlı olduğu için dış kaynağı daha çok kullanacağız. Yap-işlet-devret modellerini daha çok kullanacağız. Buradan artan kısımları da sosyal projelere harcayacağız.

— Türkiye’nin mutlaka üretim, istihdam, ihracat ekseninde büyümesini sürdürmesi lazım. Bundan sonra yapılması gereken, milletin verdiği bu krediyle ülkemizin önündeki sorunları çözmektir.

— Faizleri aşağıya indirmek, enflasyonu aşağıya çekmek ana önceliklerin başında geliyor. Bunun için tedbirler alınacak.


“PAZARTESİ KABİNE AÇIKLANACAK, OHAL DE BÖYLECE TAMAMLANMIŞ OLACAK”

– Terörle mücadelede doğrusu son iki yılda çok farklı bir yöntem denedik. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra terörle mücadelede bir karar aldık, ‘savunma değil taarruz esas olacak’ dedik.

— Bugüne kadarki temel altyapı yatırımlarının üçte birinden fazlasını alternatif finans modelleriyle yaptık.

— Terörü bulunduğu yerde etkisiz hale getirmemiz lazım. Akdeniz’den Fırat’ın batısına kadar olan 400 kilometrelik bölümünü hallettik.

— Terörle mücadele seçime endekslenen bir iş olamaz. Bunu böyle düşünmek bu ülkeye en büyük haksızlıktır. Bu, Türkiye’nin beka meselesi.

— Şimdi Irak tarafında 350 kilometrelik alanda, İran sınırından Habur’a kadar, orada da, Kandil de dahil, sahadayız.

— İhanet, ticaret tarafı tamam ama ibadet tarafındakilerin bu işte bir taksiratı yok, bunların ayıklanması lazım.

— ABD’yle ilişkilerin normalleşmesi ve iki NATO müttefikine yakışır şekilde devam etmesi için ABD’nin de atması gereken adımlar var.

— (FETÖ ile mücadele) Mağduriyetlerin giderilmesi için de bir yandan çalışmalar yapılacak.

— Cumhurbaşkanımızın 12-13 Temmuz’da Brüksel’de yapacağı toplantılarda FETÖ’den ABD’nin bizden beklentilerine kadar tüm konular görüşülecek.

— Yeni kabine pazartesi açıklanacak ve OHAL de böylece tamamlanmış olacak. Yarın son kanun hükmünde kararnameyi yayınlayacağız.

— Fransa 719 gün olağanüstü hal ile yönetildi. Neyin üzerine? Bir terör saldırısından sonra. Darbe, kalkışma falan değil.

— (Bedelli askerlik) Yeni hükümet açıklanacak, önündeki birçok gündem maddesinden bir tanesi de bu olacak.

— Bu yerel seçimler yapılır, parlamentoda partilerin uzlaşması suretiyle takip eden 2023 seçimleri kasıma alınabilir.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir