TTB ; Yoğun bakım doluluk oranları da gerçeği yansıtmıyor

Example HTML page

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı yoğun bakım doluluk oranının da gerçeği yansıtmadığını bildirdi: Covid-19 yoğun bakım servislerinde yüzde 100’e yakın bir doluluk oranı var

Yoğun bakım servislerinde yer bulanamadığı için hayatını kaybeden hastalar son günlerde kamuoyuna yansırken Sağlık Bakanlığı’nın önceki gün açıkladığı koronavirüs tablosuna göre yoğun bakım servisleri yüzde 71 oranında doldu. Türk Tabipleri Birliği ise Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı doluluk oranın gerçeği yansıtmadığını ve Covid-19 yoğun bakım servislerinde yüzde 100’e yakın bir doluluk oranı ulaşıldığını belirtti.

HASTANELERDE YER KALMADI

Batman’da koronavirüs testi pozitif çıkan ve durumu kritik olmasına rağmen yedi saat boyunca yoğun bakımda yer bulamayan bir buçuk yaşındaki bebeğin yaşamını yitirmesi ve Manisa’da da boş yatak bulunamadığı için hastane hastane gezdirilirken hayatını kaybeden Covid-19 hastaları kamuoyuna yansıdı.

TTB ise bir basın açıklaması yaparak, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Adana olmak üzere birçok büyükşehirde artan hasta sayıları nedeniyle kamu hastanelerinde normal servislerin dolduğunu ve yoğun bakım servislerinde ise yer kalmadığını açıkladı.

AÇIKLAMA SAHADAKİ VERİLERLE ÇELİŞİYOR

Açıklamada, “Ülkemizde mevcut yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 71,3 olarak açıklanmasına rağmen bu rakamlar sadece Covid-19 hastaları değil, diğer tüm hastalar açısından da değerlendirildiğinde bizlere sahadan ulaşan veriler ile çelişmektedir” denildi.

“TTB’ye illerden ulaşan bilgiler Covid-19 servis ve yoğun bakımlarının yüzde 100’ü ya da yüzde 100’e yakınının dolu olduğunu göstermektedir” denilen açıklamada, “Birçok kamu hastanesinde yoğun bakım yatakları tamamen doludur. Hastalar bazen günlerce acil servislerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. Bir hasta vefat ettiğinde ya da iyileşip servise alındığında ancak yer açılmakta ve yerine hasta yatırılabilmektedir.

Hastane kapasiteleri dolu olduğu için hastaneler arası nakiller de yapıl(a)mamaktadır. 112 merkezleri sürekli boş yatak aramakta ancak boş yer bulmakta zorluk çekmektedirler. Bu uzayan bekleme süreleri hastaların daha da kötüleşmesine, hatta tedavi alamadan ölmelerine de neden olabilmektedir” ifadeleri yer aldı.

TTB açıklamasında, kamu hastanelerinde yaşanan yer sorununa karşın özel hastanelerin birçoğuun Covid-19 hastası kabul etmediği ya da seçili hasta kabul ettiği belirtildi. Bazı illerde ara koridorlar, boşluklar, sığınaklar, yemekhaneler yoğun bakım haline getirilerek sorunlar çözülmeye çalışılsa da yoğun bakımda çalışan hekim, hemşire, personel sayısı ve malzeme sayısı yeterli olmadığı için yeni sorunların ortaya çıktığı vurgulandı.

***

20 sağlıkçıyı daha kaybettik

TTB, bir haftada 20 sağlık çalışanın daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı: “Şeffaflıktan, aklın ve bilimin kılavuzluğundan uzak politikalar nedeniyle her geçen gün, her geçen dakika ölüyoruz.”

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir