Soylu, İmamoğlu’na yönelik suikast girişimi iddiasını yalanladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast girişimi iddiasını yalanladı. Soylu, “Böyle bir suikast girişimi ve yakalanan kimse söz konusu değildir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast girişimi iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Soylu, TBMM’de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını şöyle yanıtladı. Böyle bir suikast girişiminin söz konusu olmadığını belirten Soylu, ”Böyle bir suikast girişimi ve yakalanan kimse de söz konusu değildir. Bu tehditler her zaman vardır ama bunların kamuoyu ve medya ile paylaşılmamasını isteriz. Terör örgütlerinin bir hedefleri daha vardır, kendilerinden söz ettirmek” dedi.

Soylu’nun açıklamalarının tamamı şöyle:

“Biz haftada ortalama 65 ile 80 arası eyleme yakın, eyleme yönelik duyum alırız. Toplam duyum miktarımız da yurt içi 1300- 1350’dir… Yani Türkiye’de böyle bir bizim yıllardan beri karşılaştığımız durum söz konusu. Dün de Emniyet Genel Müdürlüğü’müz açıkladı. Bir kamu görevlilerine, görevleri nedeniyle terör örgütlerini hedefleri olabilecek kişilere, üç sansasyonel sonuçları oluşturabilecek kişiler, kurumlar, yerler bütün terör örgütleri kendilerine ait hedef belirler.

‘HAFİFSEYECEĞİMİZ TEHDİTLER SÖZ KONUSU OLMAZ’

Biz bir kıraathanede konuşulan sözü de değerlendirmek zorundayız. Hiçbir şeyi azımsamayız, küçümsemeyiz. Hepsini tek tek değerlendiririz. Türkiye’de devlet büyüklerimize terör örgütlerinin yaptıkları tehditleri elbette ki bu konudaki meselelerin takibi açısından değerlendiririz… Bu konuda da tüm tedbirleri alırız. Ama burada hassasiyet vardır. Gönderdiğimiz bilgi notlarında da kişilere de iletiriz, altına da bir şey söyleriz. Bunun basınla paylaşılmamasını rica ederiz. Bunların kendilerine ait dereceleri vardır. Bu derecelere göre de üstüne düşeriz. Burada hafifseyeceğimiz tehditler söz konusu olmaz, ilgileniriz.

Son zamanlarda özellikle PKK terör örgütünden çok sayıda tehdit alanlar da var. Bunların kamuoyuyla paylaşılmasını şundan dolayı istemeyiz. Terör örgütleri eylem hedeflerini başarmak kadar, bir hedefleri de kendilerinden mümkün olduğunca söz ettirmektir.

Böyle bir suikast girişimi ve suikast girişiminden yakalanan kişi söz konusu değildir. Bugün telefonda söyledim, bizim Orhan Miroğlu Türkiye’de en çok tehdit alan kişilerden bir tanesi. Hiç duydunuz mu? Ama ben şimdi söyledim. PKK’nın sürekli tehdidindedir.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, suikast haberleri ardından ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtlamış, “Benim gündemimde pandemi var. Bu iddialar yeni değil” demişti.

İmamoğlu, suikast istihbaratı ardından hayatında bir değişiklik olmadığını, kısmi olarak güvenliğin artırıldığını kaydetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.