‘Şahin Alpay AKP’ye Destekten Pişmanım.’

Example HTML page

 

veli-agbaba

 

‘FETÖ soruşturması’ kapsamında tutuklanan Ahmet Altan, “Can Dündar’a ve Cumhuriyet’e yapılan CHP’ye de yapılacak. Türkiye, tam bir felakete gidiyor” dedi. Şahin Alpay ise, “AKP’ye verdiği destekten dolayı pişmanlığını” dile getirdi.

‘AKP’ye destekten pişmanım’

CHP Cezaevleri Komisyonu üyesi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir, ‘FETÖ soruşturması’ kapsamında İstanbul Silivri’de tutuklu bulunan, aralarında Altan kardeşler ile Ali Bulaç ve Şahin Alpay’ın da bulunduğu isimlerle görüştü.

 

Ağbaba ve Demir’in hazırladığı raporda, tutukluların haklarının alabildiğine kısıtlandığına, telefon hakkının haftada birden 15 günde bire çıkarıldığına, cezaevine kitap sokulmasının imkânsız hale geldiğine işaret edildi.

 

“Birçok yazar, AKP’nin Avrupa’da ve dünyada meşrulaştırılmasına yardım ettikleri için pişmanlık duyduklarını ve sorumluluk hissettiklerini ifade etmişlerdir” görüşüne yer verilen rapora, tutuklu gazeteci ve yazarların anlatımları özetle şöyle yansıdı:

ahmet-altan

Ahmet Altan: HDP’yi yok etmek için Genel Başkanı’nı aldılar, en son sıra size gelecek. Can Dündar’a ve Cumhuriyet’e yapılan şey CHP’ye de yapılacak. Türkiye, tam bir felakete gidiyor.

Erdoğan kendine rakip olarak Atatürk’ü görüyor, onun resimlerini indiriyor, kendi resimlerini koyuyor. Atatürk, medeni bir insandı. Bugün Atatürk’ü arar hale geldik.

ali-bulac

Ali Bulaç: Doğru dürüst ibadetimizi yapamıyoruz. Kaçma ihtimalim yok, yargılanmaktan kaçınmıyorum, tutuksuz yargılasınlar. Birçok bakan, milletvekili benim yanımda yetişti. Erdoğan’a üç buçuk yıl danışmanlık yaptım.

Şahin Alpay: 72 yaşındayım bu yaşta mahpusluk zor. 2011 seçimlerinden sonra tek adam yönetimi başladı. Ben seçimlerden sonra muhalif olmaya başladım. O zamana kadar hep AKP’yi ve Erdoğan’ı destekledim. AKP’ye verdiğim destekten dolayı pişmanım, AKP’nin bu yüzünü anlayamamışım. İyi işler yapıyorlar diye Avrupa’da, ABD’de anlattım.”

 

Murat Aksoy: FETÖ örgütü arıyorlarsa kendi yandaş yazarlarına baksınlar. Bunu yaparlarsa dışarıda kimse kalmaz. Çünkü yandaş medyada Fethullah güzellemesi yapmayan yok. Yargılanmaktan korkmuyorum çünkü bu örgütle hiç ilişkim olmadı.”

 

Ahmet Turan Alkan: Bugüne kadar terörle hiçbir ilişkim bulunmamıştır. Bunların hepsi beni tanır, nasıl bir insan olduğumu bilirler. Kemal Bey haklı. Onun hakkında üç olumlu cümle yazmadık. Haklı bunu söylemekte.

atilla-tas

Atilla Taş: Dünyada tweet’ten dolayı cezaevine giren tek mahkûmum. Bana ‘Bu ülkede diktatörlük olsaydı sen bu tweetleri atamazdın’ diyenler vardı. Ben şimdi o tweetlerden cezaevine girdim.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir