Reuters: Rusya, İdlib’e hava saldırısı düzenledi

Example HTML page

Reuters: Rusya, İdlib’e hava saldırısı düzenledi

Reuters haber ajansının geçtiği habere göre, Rus savaş uçakları 22 gün aradan sonra Suriye’nin İdlib’teki Cisr eş-Şuğur ilçesine hava saldırısı düzenledi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının muhaliflerin kontrolündeki son vilayet olan İdlib’e hava saldırısına başladığını duyurdu.


Suriye Ordusuyla eş zamanlı düzenlenen operasyona, Suriye Ordusu 4’üncü Zırhlı Tümeni top atışlarıyla destek verdi.

Hama’nın Jurin ilçesine konuşlanmış 4’üncü Zırhlı Tümen ayrıca gerilimi azaltma bölgesinin sınırındaki, El Ghab Vadisindeki Karkur ve Kastun tepelerini bombaladı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus savaş uçaklarının Suriye’de cihatçıların kontrolünde olan İdlib’i bombaladığı iddialarına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Saldırı ile ilgili bilgisinin olmadığını söyleyen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,” İdlib’deki teröristler Suriye’deki Rus üsleri için tehdit. İdlib’deki son durum Tahran zirvesinde ele alınacak” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, düzenlediği basın toplantısında, bombaladığını ve bunun bir süredir yaklaşmakta olduğu söylenen İdlib operasyonunun başladığı anlamına gelip gelmediği sorusu karşısında şunları söyledi:

“Askerilerimizin orada (Suriye) ne yaptığına ilişkin operasyonel bilgiye sahip değilim. Bu tip konularda (Rusya) Savunma Bakanlığı’na danışmanızı tavsiye ederim.”

İdlib’deki durumun hem Moskova hem Şam hem Ankara hem de Tahran’da özel bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirten Peskov, burasının bir terör yuvası haline geldiğini söyledi.

Ayrıca Peskov, İdlib’deki terörist grupların ellerindeki insansız hava araçlarının Rusya’nın Suriye’deki üsleri için bir tehdit olduğunu da ekledi.

Kremlin Sözcüsü, bu nedenlerle İdlib’deki durumun, 7 Eylül’de İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenecek Rusya-Türkiye-İran görüşmesinin ana gündem maddelerinden biri olacağını kaydetti.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir