Ormanlar maden atıklarına feda edilecek

Example HTML page

Ormanlar maden atıklarına feda edilecek

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre ormanların maden atığı döküm alanı olmasının önü açıldı

BirGün gazetesinden MUTLU EROL KAYA’nın haberi;

Orman Kanunu’nda 14 yılda 11 kez değişiklik yapıldı. Yapılan her düzenleme ile birlikte ormanlar daha fazla yapılaşmaya açıldı ve atık alanı olarak kullanımının kapsamı genişletildi. 2014’te değişikliğe uğrayan Orman Kanunu’nun 16. Maddesi’nin kapsamını genişleten yeni bir yönetmelik yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle ormanların artık maden atığı döküm alanı olarak kullanılmasının önü açıldı.

Böylece ormanlık alanlarda; enerji üretim santralları, petrol ve doğalgaz boru hattı, haberleşme tesisleri, işletilme ve yeraltı doğalgaz depolanmasına ilişkin tesisler ile eğitim ve spor tesisleri kurulmasına, yol, liman geri hizmet alanı, havaalanı, demiryolu, teleferik hattı, tünel gibi ulaşım tesisleri ve madencilik faaliyeti için yol, su, röle istasyonu, havalandırma bacası, şantiye alanı, yemekhane, atölye, maden stok alanı, pasa döküm alanı patlayıcı madde ve müştemilatı deposu yapılmasına izin verildi.

Şirketler de unutulmadı!

Kamu idareleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının yapı ve inşaat hammaddesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılabilen orman kaynaklarından ‘yap-işlet-devret’ modeli ile şirketlerin de ormanlardan hammadde temini konusunda yararlanmasına olanak sağlandı.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir