İzmir Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarına kısıtlama getirildi!

İzmir Tabip Odası, sosyal medya hesaplarına kısıtlama getirilmesine tepki göstererek, “Kısıtlamanın ivedilikle kaldırılmasını istiyoruz” açıklamasını yaptı

İzmir Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarına kısıtlama getirildi. Yapılan açıklamada, “Getirilen bu kısıtlamanın, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında da yerinde olmadığı, sosyal medya platformlarının özgürlükçü bakış açısına da aykırı olduğunu değerlendiriyoruz” denildi.

“UYARI GELMEDEN KISITLAMA GETİRİLDİ”

Salgın döneminde halkın doğru bilgilendirilmesinin önemli olduğu belirtilen açıklamada, “ 31.03.2020 tarihinde, İzmir Tabip Odası resmi facebook sayfasında, yine Odanın resmi web sayfasından bir paylaşım yapılmak istendiğinde, ‘Bu bağlantıyı paylaşamazsınız, izmirtabip.org.tr, Bu bağlantı Topluluk standartlarımıza aykırı olduğu için içeriğin paylaşılamadı. Bunun topluluk standartlarımıza aykırı olmadığını düşünüyorsan, bize bildir’ uyarısı alınmış ve paylaşım yapılamamıştır. Paylaşılmak istenen haber ise ‘İzmir Tabip Odası Koronavirüs Raporu’dur. Daha sonra web sayfasındaki hiçbir haber linkinin paylaşılamadığı görülmüştür. Facebook yönetiminden herhangi bir uyarı gelmeden ve neye dayandığı belli olmayan Facebook ve Instagram İzmir Tabip Odası hesaplarına kısıtlama getirilmiştir. Bununla ilgili Facebook yönetimine yazı gönderilmiş ancak henüz bir yanıt alınamamıştır” diye belirtildi.

“BİR HATA SONUCU OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK İSTİYORUZ”

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

“www.izmirtabip.org.tr uzantılı web sitesi, İzmir Tabip Odası’na ait resmi web sitesidir. @tabipodasiizmir kullanıcı isimli, İzmir Tabip Odası facebook sayfası, izmir_tabip_odasi kullanıcı isimli instagram hesabı da İzmir Tabip Odası’na ait resmi sosyal medya hesaplarıdır. İzmir Tabip Odası, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu ile kurulmuş, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

İzmir Tabip Odası’nın temel işlevi, hekimlerin hak ve menfaatlerini korumak görevi yanında halk sağlığını korumak ve geliştirmektir. İzmir Tabip Odası, sağlık konularında halkımızı bilgilendirmek için sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşımlar yapmakta, bu paylaşımlar binlerce etkileşim almaktadır.

 Bununla birlikte, getirilen bu kısıtlamanın, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında da yerinde olmadığı, kişi ve kurumların görüşlerini paylaşmasına getirilen bu kısıtlamanın sosyal medya platformlarının özgürlükçü bakış açısına da aykırı olduğunu değerlendiriyoruz. İzmir Tabip Odası’na ait resmi web sitesinde yer alan bir habere, sosyal medya hesabımızda paylaşım izni verilmemesinin bir hata sonucu olduğunu düşünmek istiyoruz.

Bu nedenle, İzmir Tabip Odası’na ait @tabipodasiizmir kullanıcı isimli facebook ve izmir_tabip_odasi kullanıcı isimli instagram hesabında İzmir Tabip Odası’na ait www.izmirtabip.org.tr uzantılı web sayfamızdan verilen linklere getirilen kısıtlamanın ivedilikle kaldırılmasını istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir