Hukukçu Figen Çalıkuşu: Kesinleşmiş adaylık itirazla düşürülemez

Example HTML page

Hukukçu Figen Çalıkuşu Abdullah Zeydan kararını değerlendirdi: Kesinleşmiş adaylık itirazla düşürülemez.

Karar Gazetesi yazarı, Hukukçu Figen Çalıkuşu, Adalet Bakanlığı’nın, DEM Parti’nin Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkını geri alması ile ilgili yaptığı itirazı değerlendirdi.

Çalıkuşu, “Yine bir halk iradesinin yok sayılması, dolaylı kayyum modeli diyebiliriz. Adalet Bakanlığı, adaletin, hakkın, hukukun bakanlığı olmak yerine, hak, hukuk, adalet ile bağdaşmayacak şekilde taraf tutarak hakkın gasp edildiği bir bakanlık olmamalıdır” dedi. Çalıkuşu, kesinleşmiş bir adaylık sürecinin itiraz ile düşürülmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, Adalet Bakanlığı’nın bu itirazının hukuka ve halk iradesine aykırı olduğunu belirtti.

Çalıkuşu, Abdullah Zeydan’ın adaylığının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kesinleşmiş bir aday olarak seçime girdiğini ve adaylık başvurusundan memnu hakların iadesine dair karar aldığının anlaşıldığını belirtti. Çalıkuşu, memnu hakların iadesi kararının, ceza sebebiyle ömür boyu yasaklı kalmaması için verilen bir karar olduğunu ve bu kararın kesinleşmiş olmasına rağmen Adalet Bakanlığı’nın 29 Mart 2024 tarihinde nasıl itiraz etmiş olabileceğini sorguladı.

‘KESİNLEŞMİŞ ADAYLIK İTİRAZLA DÜŞÜRÜLEMEZ’

Çalıkuşu, “Bir diğer tuhaflık, adaylar için itiraz süreleri ve itirazların incelenmesi ve kesinleşme sürelerinin olması. En son tarih 3 Mart 2024 idi. Bu hali ile de 29 Mart 2024 tarihinde itiraz yapılması mümkün olamaz” ifadelerini kullandı. Ayrıca, her adayın olduğu gibi Abdullah Zeydan’ın dosyasının da 3 Mart 2024 tarihine kadar incelendiğini ve bu aşamalardan geçerek kesinleşmiş bir adaylık sürecinin itiraz ile düşürülmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

‘HUKUKA VE HALK İRADESİNE AYKIRI’

Çalıkuşu, “Kesinleşmiş memnu hakların iadesi kararına itiraz etmek planlı olarak seçilmiş belediye başkanlığına göz dikmek, seçenlerin iradesini yok saymak demektir” diyerek, Adalet Bakanlığı’nın bu itirazının hukuka ve halk iradesine aykırı olduğunu belirtti.

Verilen karar sonrasında ne yapılabileceği sorusuna yanıt veren Avukat Figen Çalıkuşu, “Van İl Seçim Kurulu bu kararı almış olmalı. Bu karara karşı itiraz YSK’ya yapılır. YSK’nın verdiği karar kesin ne yazık ki. YSK kararlarına karşı yargı yolunun kapalı olması en büyük sıkıntılardan bir tanesi” ifadelerine yer verdi.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir