Cumhurbaşkanı Erdoğan; Hafta sonu Cumartesi – Pazar evlerimizdeyiz

Example HTML page

Erdoğan: Hafta içi her gün akşam 21:00 – Sabah 05:00 arasında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan yeni kısıtlamaları duyurdu. Erdoğan, “Hafta içi her gün saat 21:00-05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan, birazdan açıklama yapıyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak yeni tedbirleri açıklayan Erdoğan, “Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.

“Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor” diyen Erdoğan, “Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışına bir çare bulunmuyor. Öncelikle TMM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Salgın tedbirlerine de harfiyen uymasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan salgın tehdit olmaktan çıkana kadar kalabalığa karışmamalarını, evde bile dikkatli davranmalarını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemimizdeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımızın gayretine en büyük teşekkürümüz, onların yükünü artırmamak olacaktır. 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Sağlık çalışanlarımızın gayretlerini değersizleştirmek için yapılan spekülasyonlara karşı dikkatli olmalıyız” diyen Erdoğan yeni kısıtlamaları şöyle sıraladı:

►İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız ücret ödemeden aşıya erişebilecek. Önümüzdeki günlerden itibaren aşının uygulaması yapılacak

►Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz.

►Cenaze namazları 30 kişi ile kılınacak.

►Üretim tedarik lojistik sağlık tarım orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.

►Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

►Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir

►Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir

►Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir

►Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılmayacaktır

►Koronavirüs tedbirleri, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenlenecek ve salı gününden itibaren uygulanacak.

Ayrıntılar geliyor…

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir