Çavuşoğlu’ndan ABD’ye: S-400 bizim için bir tercih değil, zorunluluk

Example HTML page

Çavuşoğlu’ndan ABD’ye: S-400 bizim için bir tercih değil, zorunluluk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaptırıma varan krize ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. F-35’in üretim sürecine Türkiye’nin de katıldığını belirterek “Kovboy filmlerinde olduğu gibi ‘Ben istediğimi yaparım’ derlerse karşılığı olur” diyen Çavuşoğlu, “S-400’ler bizim için bir tercih değil, zorunluluk” ifadesini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya’da mevkidaşı Linas Linkevicius ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan krize de değindi.

Çavuşoğlu, “İki ülke arasında diyaloğun olması önemli. Dışişleri Bakanı olarak ben de diplomasiden yanayım. Sorunları çözmek için çok da çaba sarf ettik. Dolayısıyla kongre üyelerinin de Türkiye’ye gelmesi önemli” görüşünü dile getirdi.

Sözlerine “Çünkü Amerika’da farklı gruplar var, tam bir karmaşa var. Türkiye’nin önemini bilen kongre üyeleri var. tabi FETÖ yüzünden zehirlenen, FETÖ’nün zehirlediği gruplar da var. FETÖ, Litvanya’da da özellikle toplumu bölmeye çalışıyor” diye devam eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

>>Artık ilişkileri geliştirmek için tehdit dilini bir kenara bırakmak lazım. Normalleştirmek için kabullenilmeyecek şartlar ortaya konmaması lazım. Ben bu hava savunma sistemini başta ABD olmak üzere müttefiklerden almak istedim. Ama bu ülkeler satamadı ya da satmak istemedi. Benim de ihtiyacım var. Ortak üretime de geçeceğiz ama şu an benim acil ihtiyacımız karşılayacak bir

>> Amerika patriotları satma garantisi veriyor mu? F-35’te bile her gün tehditler, hep böyle şartlar. ama benim hava savunmamı korumam lazım. Herkeste füze var, kendi ülkemi savunacak sistemi almak durumundayım. Bu benim ülkem için zorunluluk. F-35’in biz ortağıyız. “Ben istedim Türkiye çıkar” bu yaklaşım olmaz.

>> Kovboy filminde olduğu gibi ben istediğimi yaparım derse, onun da karşılığı olur. Onu kendilerine de zaten söyledik.

>> Herkeste füze var, benim de almam gerekiyor. Bu benim için bir zorunluluktur.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir