Avrupa’nın en büyük adliyesi de yetmedi ; Adalet ağır yük altında ezildi

Example HTML page

Avrupa’nın en büyük adliyesi olarak inşa edilen 333 bin m²’lik İstanbul Adalet Sarayı, kabaran dava dosyalarının ağır yükü altında ezildi. Adalet ek binaya taşınıyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ülkemizde ekonomide ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz” sözleriyle yeni reform çalışmalarının sinyalini vermişti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül reform çalışmalarını sürdürürken, adliyelerde biriken dava dosyaları dikkat çekti. 2011 yılında “Avrupa’nın en büyük adliyesi” olarak açılan İstanbul Adalet Saray, kabaran dava dosyalarını taşıyamadı. 333 bin metrekarelik kapalı alana sahip binadaki icra müdürlükleri, iflas daireleri ve icra mahkemeleri ek binaya taşınıyor.

HUKUKSUZLUĞA ‘EN BÜYÜK ADLİYE’ DE YETMEDİ

Sözcü’den Hayati Arıgan’ın haberine göre ; Adalet Bakanlığı, İstanbul Adalet Sarayı’nda yer alan icra müdürlüklerindeki yoğunluğun azaltılması için 37 icra müdürlüğü, 24 icra mahkemesi ve 3 iflas dairesinin Şişli Kuştepe’de kiralanan ek hizmet binasına taşınması kararı aldı. Böylelikle İstanbul Adalet Sarayı’nın insan yoğunluğunun yüzde 30 azalması öngörülüyor. 14 ve 9 kattan oluşan 2 bloklu ek hizmet binasının inşaatı halen devam ediyor. İnşaat tamamlandığında icra birimleri ek hizmet binasında hizmete devam edecek.

Taşınma sürecinin 6 aydan önce olmayacağı belirtildi. Yeni hizmet binasında icra müdürlüklerinin en az 10 yıl kalması planlanıyor. 10 yıllık süreçte icra dairelerinin fiziki dosyanın tamamen ortadan kaldırılarak elektronik dosyaya geçmesi hedefleniyor. Bakanlık son olarak icra müdürlüklerindeki dosya yükünü hafifletmek amacıyla icra müdürlüğü sınavını kazanan 109 icra müdür yardımcısı ve geçici yetkiyle atanan 30 icra müdür yardımcısı atadı.

Hukukçular ise yeni hizmet binasının da talebi karşılayamayacağı, bunun da geçici bir önlem olduğunu söylüyor. Personel ve bina değişimi yerine yeni yasaların çıkması gerektiğini belirtiyor. Yürürlükte olan İcra İflas Kanunu’nun 1943’te yapıldığını belirten hukukçular, mevcut yasanın yapılan değişikliklerle yamalı bohçaya döndüğünü köklü bir İcra İflas Kanunu’nun çıkması gerektiğini savunuyor.

TAŞINMA 6 AY SONRA

İstanbul’da yaklaşık 600 personel ile 2 milyon icra ve iflas dosyası, Kuştepe’deki 14 ve 9 kattan oluşan iki bloklu kiralık binaya taşınacak. Binada inşaat çalışmaları hâlâ devam ederken, taşınma en az 6 ay sonra gerçekleşmesi bekleniyor.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir