AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; AİHM’in Demirtaş kararı bizi bağlamaz

Example HTML page

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen MYK toplantısında AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili hak ihlali kararına ilişkin “Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz,” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre; Erdoğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin “Tutukluluğu sonlandırın” kararıyla ilgili, şunları söyledi;

“AİHM terörle ilgili Türkiye’den giden her kararı onaylıyor.

Daha kendi mahkemelerimizden bir karar çıkmadı.

İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar.

Türkiye aleyhine hareket ediliyor.

Kendi adamlarını koruyorlar.

Bu karar bizi bağlamaz”.

Erdoğan ayrıca toplantıda 100-150 sayfalık kararın çevirisi tamamlandıktan sonra inceleneceği belirtildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında nihai kararını vererek siyasetçinin derhal serbest bırakılması yönünde çağrı yapmıştı. AİHM ayrıca Türkiye’nin 3 bin 500 avro maddi, 25 bin avro manevi tazminat ve 31 bin 900 avro masraf ödemesi yapmasına karar verdi. Karara ilişkin Demirtaş, “Türkiye’de hukuk ve adalet sisteminin bizzat Hükümet eliyle çökertildiğinin tescilidir” demişti.

PARTİ KAPATMA DA GÜNDEME GELDİ

AKP MYK toplantısında parti kapatmalarla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları da gündeme geldi. Erdoğan, “En çok bizim ağzımız yandı bu konuda. Parti kapatmayı AK Parti zorlaştırdı. Bu bizim kararımız zaten. Parti kapatmak yerine kişiler üzerinden bir ceza verilecekse verilmelidir” değerlendirmesini yaptı.

AKP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve AKP Tanıtım ve Medya’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da toplantıda bir sunum yaptı. Toplantıda koronavirüs nedeniyle ertelenen il kongrelerinin Ocak ayı içerisinde tekrar yapılmaya başlanması kararlaştırıldı. Erdoğan’ın da toplantıların bir kısmına katılması planlanıyor.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir