İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne köpekli saldırı

Example HTML page

İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne köpekli saldırı

İstanbul Valiliğinin yasakladığı 26. Onur Yürüyüşü’ne polis saldırdı. Yasağa rağmen Mis sokakta toplanan ve “Alışın buradayız” mesajını veren yüzlerce LGBTİ bireyine içinde biber gazı tozu bulunan plastik mermilerle saldıran polisler, kitleyi Tarlabaşı’na kadar ağzı kapalı köpekler eşliğinde kovaladı. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

BirGün gazetesinden ZEYNEP KURAY haberi;

Dünyada büyük coşkuyla kutlanan LGBTİ+ Onur Yürüyüşü İstanbul’da yine polis müdahalesine sahne oldu. İstanbul Valiliğin yasağına rağmen Taksim Mis sokakta toplanan yüzlerce LGBTİ ara sokaklarda köpek eşliğinde kovalanıp; darp edilerek gözaltına alındı.


‘VALİLİĞİN KARARI NEFRETİN PARÇASIDIR’

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesinde, İstiklal Caddesi polis tarafından ablukaya alındı. Her sokak başını tutan polis, LGBTİ bireylerinin caddeye girişlere izin vermedi. İstiklal Caddesi girişinde etten duvar ören polislerin, bazı yurttaşların giyimine bakarak caddeye giriş yapıp yapmayacağına karar vermesi ise dikkat çekti. Polisle yapılan görüşmeler sonucunda Mis Sokak’ta basın açıklaması yapılmasına izin verildi. Gökkuşağı bayrakları eşliğinde Mis sokağı dolduran yüzlerce LGBTİ bireyleri, “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Neredesin aşkım buradayım aşkım”,

“Aşk aşk hürriyet uzak olsun nefret” sloganları attı; erbane ritimleriyle halay çekti. Mis Sokak’ta okunan açıklamada Valiliğin yasağına tepki vardı. “Valilik kendisine verilen yetkiyi bir kez daha toplumun belli bir kesimine karşı ayrımcılık uygulayarak suç işledi” denilen açıklamada “Ankara Valiliğinin getirdiği süresiz yasak ve yıllardır Onur Yürüyüşlerine yönelik engeller göstermiştir ki, bu yasaklar eylemlere değil, varoluş biçimlerine yöneliktir. Valiliğin kararı var olan nefretin bir parçasıdır ve meşru değildir. Onur yürüyüşleri tam da bu sebeplerle önemlidir ve yapılmalıdır. Bizleri engellemeye yönelik tüm beyhude çabalara rağmen onurumuzla buradayız ve bu yasakları tanımıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘GÜVENLİK BAHANESİ TEK KELİME İLE KOMİKTİR’

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Valiliğin yasak kararında gösterdiği güvenlik bahanesi tek kelime ile komiktir. Yürüyüşlerimiz yasaklanmadan önce on üç yıl boyunca barışçıl bir şekilde düzenlendi. Bu yürüyüşler her geçen sene daha da kalabalıklaştı ve varoluşundan itibaren nefretle yüz yüze yaşayan biz LGBTİ+’ler için kendimizi güvende hissedeceğimiz ve sesimizi duyurabileceğimiz alanlar açılmasına aracılık etti. Bu barışçıl yürüyüşlerin aksine devletin işlediği nefret suçları, polis şiddeti ile yadsınamaz bir biçimde görünür hale geldi. Bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da burada, bu sokaklardayız. Kahkahalarımız, bağırışlarımız ve sloganlarımız hala bu sokaklarda yankılanıyor. Binlerce insanın katıldığı ve görünürlüğümüzü kutladığımız yürüyüşlerimizi çok özlüyoruz. Bugün burada varoluşumuzun verdiği onurla ve onurumuzun verdiği güçle bizlere sınırlar çekmeye çalışanlarla alay ediyoruz.”

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Açıklamanın ardından kafelerden çalınan müzikler eşliğinde dans edip, eylenen LGBTİ bireylerinin coşkusu polisin “Dağılın” anonsuyla yarıda kaldı. Bu keyfi uygulamayı İstiklal Caddesi’ne çıkarak protesto etmek isteyen LGBTİ’lere polisler, içinde biber gazı tozu bulunan plastik mermilerle saldırdı. LGBTİ bireylerini ağızlıklı köpekler eşliğinde ara sokaklarda kovalayan polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Akşam saatlerinde Cihangir’de tekrar toplanan LGBTİ bireylerine burada da müdahale oldu.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir