'Yurtdışı Üretici Fiyat Endeksi' verilerini açıklandı

Example HTML page

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), 2014 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,80, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,99 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 10,25 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,47 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,08 artış olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK ARTIŞ DİĞER MAMUL EŞYALAR SEKTÖRÜNDE

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler diğer mamul eşyalar (yüzde 6,38), kağıt ve kağıt ürünleri (yüzde 3,90), elektrikli teçhizat (yüzde 1,97) alt sektörleridir. Buna karşılık metal cevherleri (yüzde -4,32), giyim eşyası (yüzde -2,19), bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde -1,35) bir ay önceye göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2014 yılı Şubat ayında en fazla aylık artış dayanıklı tüketim malında, en fazla yıllık artış ise dayanıksız tüketim malında gerçekleşti.

Kaynak: İHA

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir