Uğur Mumcu 26 yıl sonra aynı yerde, özlemle…

Example HTML page

24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde, aracına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti. Uğur Mumcu katledilmesinin 26’ncı yılında anılıyor.

İstanbul-Beşiktaş

Gazeteci yazar Uğur Mumcu katledilmesinin 26’ncı yılında Beşiktaş’ta adının verildiği parkta düzenlenen programla anıldı. 24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde, aracına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu için anma programı düzenledi.

Törende konuşan CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Burak Tanış, “Bugün burada onu unutmadığımızı, hiçbir zaman unutmayacağımızı bir kez daha göstermiş oluyoruz. Yaktığı mumun ışığından bugün de yarın da faydalanmaya devam edeceğiz. 26 yıl önce bugünleri bize anlatmış, uyarmıştı. Savunduğu fikirlerden hiç bir zaman tereddüt etmemiş, geri adım atmamıştı” dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanvekili Tahir Doğaç ise, “Kurşun hiç bir zaman fikirleri durduramaz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından anma programına katılanlar parkta bulunan Uğur Mumcu anıtına karanfil bıraktı.

Ankara

26 yıl sonra aynı yerde, özlemle…

İlk anma töreni Batıkent’te yapıldı. Ankaralılar “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” pankartı ile slogansız olarak yaklaşık 3 kilometre Uğur Mumcu Parkı’na yürüdü.

Ardından ikinci tören için Mumcu’nun katledildiği evinin bulunduğu Uğur Mumcu sokağına geçildi. Mumcu’nun okurları ve sevenleri ellerindeki kırmızı karanfilleri ve mumları bombanın patladığı noktadaki anıta bıraktı. Türküler eşliğindeki anma Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, çocukları Özge ve Özgür Mumcu ile birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anıta karanfil bırakması ile devam etti.

Tören, Mumcu ve tüm devrim şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu ile son buldu.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir