Trump: Türkiye’ye yaptırımlar kalkıyor

Example HTML page

Trump, “Türkiye’ye yaptırımların kaldırılmasını emrettim” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı.

Trump’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Biz çok az sayıda Amerikan askerinin bölgede kalacağı kanaatindeyiz. Petrol güven altında olacak. Ne yapacağımıza gelecekte karar vereceğiz. Çok daha barışçıl alan istiyoruz Türkiye ile arasında. Bu bölgede yıllar içinde binlerce kişi öldürüldü. Yıllardır biz güçlü bir alan arıyoruz. Türkiye, Suriye ve tüm Kürtler yüzyıllardır savaşıyorlar. Biz onlara harika bir şekilde hizmet verdik. Ve şimdi çıkıyoruz. Artık zamanı geldi. Dolayısıyla artık çıkma zamanı geldi. Neredeyse 10 yıl kalında o bölgede. Bu uzun dönemde kanlı topraklarda, tozda başkaları mücadele etsin. Pence’e, Pompeo’ya teşekkür etmek istiyorum. Olbrein’e de teşekkür ediyormu. Amerikan heyeti Kürtlerin güvenli bir biçimde bölgeden çıkmasına yol açan karara vardı.

Türkiye ile yaptığımız müzakereler sonucunda pekçok kişinin hayatı kurtuldu. General Mazlum’la görüştüm. Harika biri. Amerika’nın yaptıkları için çok teşekkür etti. Sanıyorum daha fazla minnettar olamazdı. Bana ‘IŞİD şu anda çok sıkıştı, gözaltı birimleri güçlü bir şekilde korunuyor’ Harika bir konuşma yaptık kendisiyle. Ben de memnuniyetimi belirttim. Pekçok Kürt’ün hayatını kurtardık biz. Savaş muhtemelen uzun sürmeyecekti ve pek de iyi olmayacaktı.

Amerika güçleri IŞİD’i yendi.Suriye demokratik güçlerine teşekkür ediyoruz. Şimdi Türkiye, Suriye ve bölgede bulunan diğer güçlerin birlikte çalışması gerekiyor. IŞİD’in artık toprak kazanmaması gerekiyor. Kesinlikle iyi bir iş çıkardık. Bir başka askeri müdahaleyi önledik. Bu askeri müdahale felaketle sonuçlanabilirdi. Binlerce kişi öldürebilirdi. Son yönetim Esad’ın gitmesi gerektiğini söyledi. Bu sonucu kolaylıkla yapabilirlerdi. 8 trilyon dolar harcadık Ortadoğu’daki savaşlara. Hiçbir zaman aslında bu savaşları kazanmak istemiyorduk. Pek çok kişi hayatını kaybetti. Genç erkekler, kadınlar yaralandılar. Ortadoğu artık daha az güven içinde bir yer. Bu çatışmalar başlamadan önce daha iyi bir yerdi.

Benim yönetimim göçmen güvenliğinin ulusal güvenlik olduğunu anlamıştır. Başkan adayı olarak yeni bir yaklaşım sergilememiz gerekiyor. Artık ideolojileri arkamızda bırakmamız gerekiyor. Deneyim, tarih ve gerçekçi bir anlayışla bunu yapmamız gerekiyor. Amerika’nın ordusunu geçmişte olmadığı gibi oluşturacağız. Biz tekrar aynı şeyleri yapmayacağız. Ordumuzun tükenmesine izin vermeyeceğiz. Dünyanın olmamız gereken yerlerinde ordumuzu tüketmeyeceğiz. Amerikan ordusu ulusal çıkarlar doğrultusunda savaşacaktır. Net bir yolumuz olduğunda, zafer ışığı gördüğümüzde bunu yapacağız. Yalnızca kazanmak için savaşacağız. Bizim doğru planda ilerlememiz gerekiyor. Kimse bizi yenemez.
Türkiye Başkanı Erdoğan ile birlikte pekçok insanın hayatını kurtardık.Başkan Erdoğan’ı çok iyi tanıyorum. Kendisi ülkesini çok seviyor ve ülkesi için doğru şeyler yapıyor. Yakın zamanda buluşacağız . General Mazlum’a da teşekkür ediyorum. Şimdi bizim ordumuzun görevi başka ülkelere polislik etmek değildir. Bugün bir dönüm noktasındayız. Önemli bir adım atıyoruz, çok teşekkür ediyorum. Tanrı Amerika’yı korusun.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir