Ömer Koç: Ekonomideki belirsizlikler yakın zamanda sona ermeyecek

Example HTML page

Yurt içi ve yurt dışındaki bayilerle bir araya gelen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, belirsizliklerin yakın zamanda sona ermeyeceğini vurguladı ve “Masraflarınıza dikkat etmenizi rica ederim” dedi. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da bayilere ‘nakit akışlarını dikkatle yönetmeleri’ tavsiyesinde bulundu.

Koç Topluluğu’nun geleneksel Anadolu Buluşmaları’nın 30’uncusu yurt içindeki ve yurt dışındaki 10 bini aşkın bayi ve yetkili servisin katılımıyla dün dijital ortamda yapıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Tüm işlerinde son derece hesaplı ve basiretle davranmaları gereken bir dönemde bulunduklarını vurgulayan Koç, “Masraflarınıza dikkat etmenizi, çok elzem olmayan harcamalarınızı ertelemenizi ve nakit akışlarınızı yakından takip etmenizi bilhassa rica ederim” dedi.

“İçeride ve dışarıda ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri artık açıkça hissedilen belirsizlikler süreci maalesef yakın zamanda sona ermeyecek” diyen Koç, “Koç Topluluğu olarak, tüm bu belirsizlikler içerisinde risklerimizi basiretle yönetirken, sağlam ve iddialı bir gelecek vizyonuyla uzun dönemli hedeflerimize de odaklanıyoruz” diye konuştu.

‘CUMHURİYET DEĞERLERİNE SARILARAK İLERLİYORUZ’

Ayrıca, Koç Topluluğu’nun 4 sene sonra Türkiye’deki az sayıdaki asırlık kurumlarından birisi olacağını da belirten Koç, “Bir asır boyunca, Vehbi Bey’in ‘Ülkem varsa ben de varım, demokrasi varsa hepimiz varız’ ilkesi doğrultusunda, memleketimizin ekonomik ve toplumsal gelişimine öncülük etmeyi vazife bildik. Ne mutlu ki, geriye dönüp baktığımızda, artık memleketimizin tarihine mâl olan, milletimize büyük faydalar sağlayan pek çok girişimde ve projede Koç Topluluğu’nun izi, çalışanlarımızın ve sizlerin emeği var” dedi.

Koç, “Hepsinden önemlisi, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize miras bıraktığı Cumhuriyet değerlerine sarılarak, ülkemizin ve topluluğumuzun daha da parlak olacağına inandığım ikinci asrına emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

‘5 YILDA 9,4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTIK’

Son 5 yılda 9,4 milyar dolar yatırım harcaması gerçekleştirdiklerini, kombine gelirlerinin Türkiye milli gelirinin yüzde 8’ine eşdeğer olduğunu aktaran Koç, “Şirketlerimiz, ülkemiz ihracatının yüzde 7’sini gerçekleştiriyor. Ciro büyüklüğüne göre en büyük 10 şirketin 4’ü, en çok ihracat yapan ilk 10 şirketin 3’ü ise Koç Topluluğu’ndan” dedi.

“Son 10 yılda topluluk olarak ödediğimiz vergiler, ülkemiz vergi gelirlerinin yüzde 7,5’ine tekabül etmektedir” diyen Koç, “Özel sektör AR-GE yatırımının yüzde 7’sini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük fikri haklar portföyüne sahibiz. Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerimizin piyasa değeri, toplam piyasa değerinin yüzde 21’i. Bu neticeler elbette bize gurur veriyor” diye konuştu.

ÇAKIROĞLU: RİSKLER KARŞISINDA DİRENÇLİYİZ

Öte yandan, etkinlikte Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu da konuştu.

Ekonomik konjonktürden kaynaklanan riskler karşısında topluluk olarak dirençli olduklarını vurgulayan Çakıroğlu, “Tüm bu gayretlerimizin sonucunda elde ettiğimiz finansal neticeler elbette çok önemli” dedi.

“Başarıyla devam ettirdiğiniz işleri sizlerden devralacak yeni nesilleri, kızlarınızı ve oğullarınızı göreve layıkıyla hazırlamanızı hassasiyetle rica ediyorum” diyen Çakıroğlu, şöyle devam etti:

‘NAKİT AKIŞINIZI, BORÇLULUĞUNUZU DİKKATLE YÖNETİN’

“İşlerinize daha fazla odaklanmanızı ve kaynaklarınızı en iyi bildiğiniz alana, yani esas işlerinize tahsis etmenizi bekliyorum.

İşletme sermayenizi, nakit akışınızı, masraflarınızı ve borçluluğunuzu azami dikkatle yönetmenizi tavsiye ediyorum.

Sizlerle görüş alışverişinde çok önem veriyoruz. İletişimimiz sadece bu toplantılarla sınırlı olmadığını, kapımızın sizlere daima açık olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.”

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir