Muş Serinova'da seçimler iptal edildi

Example HTML page

AK Parti’nin 2 oy farkla seçimi kazandığı Muş’un Serinova Beldesi’nde CHP’nin itirazını değerlendiren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, belde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerini iptal etti. Beldede seçimlerin 1 Haziran’da yenilenmesi kararlaştırıldı.

Muş Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Bayar, yaptığı açıklamada, Serinova Beldesi’ndeki seçim sonuçlarına CHP’nin itiraz ettiğini söyledi.

Yapılan itirazı değerlendirdiklerini ve yeni seçimin 1 Haziran’da yapılmasına karar verdiklerini ifade eden Bayar, şöyle konuştu:

“Değerlendirmemizde sandık kurulu başkanının ihmali sonucu, mühürlenmeyen ve bu nedenle geçersiz sayılan 133 oy pusulası var. Belediye başkanlığı seçimlerinde de oy kullanma hakkı olmadığı halde oy kullanan 2 sandık görevlisi var. Bu hususlarda gözetildiğinde, seçim sonucunu etkileyecek mahiyette olduğu anlaşıldı. Bu nedenle Serinova Belde Belediye Başkanlığı ile belediye meclis üyeliği seçimlerinin iptal edilmesine karar verilmiştir.”

CHP İl Başkanı İsmail Adanur ise yaptıkları itiraz üzerine Serinova Beldesi’ndeki seçimlerin iptal edildiğini belirterek, beldede görevli olan bir sandık başkanının zarfları mühürlemediğini ifade etti.

Adanur, bu oyların geçersiz sayıldığını bildirerek, “Geçersiz sayılan oyların büyük bölümü CHP’ye ait. Bizde bundan dolayı itiraz ettik. İl Seçim Kurulu itirazımızı değerlendirdi ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Seçimler 1 Haziran’da yeniden yapılacak” dedi.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Muharrem Armağan da İl Seçim Kurulu’nun aldığı kararın ellerine ulaştığını belirterek, “CHP daha önce İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuş ve bunun üzerine kurul tarafından tekrar sayım yapılmıştı. O sayımda AK Parti’nin seçimi kazandığına karar verilmişti. CHP bu kez İl Seçim Kurulu’na itiraz etmiş. İl Seçim Kurulu da seçimlerin iptali yönünde karar aldı. Bizde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz ettik. Oradan gelecek kararı bekliyoruz.”

AA
 

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir