Lavrov: Putin ve Erdoğan telefonda görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’deki saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. “Türkiye’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” diyen Lavrov, “İdlib konusunda Putin ve Erdoğan arasındaki anlaşmalara bağlıyız” ifadelerini kullandı. Lavrov, Erdoğan ile Putin’in telefonda görüştüklerini açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ordusunun İdlib’deki saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu. “Türkiye’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” diyen Lavrov, “İdlib konusunda Putin ve Erdoğan arasındaki anlaşmalara bağlıyız” dedi.

Lavrov, “Dünkü koordinasyon bilgileri Suriye ordusuna iletilmişti. Vurulan Türk birlikleriyle ilgili bilgi yoktu. Yaşananlar İdlib anlaşmasının tarafımızdan ihlali değildir” açıklamasını yaptı.

Lavrov ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefonda görüştüklerini açıkladı.

“TÜRKİYE’YE BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİMİZİ İLETİYORUZ”

Sergey Lavrov’un açıklaması şöyle:

“İdlib konusunda Putin ve Erdoğan arasındaki anlaşmalara bağlıyız. Teröristlerle ılımlı muhaliflerin birbirinden ayrılması ortak hedefimiz olmalı. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için yapılacakları ortaya koymak birincil önceliğimiz olmalı. Türk ordusu ile her gün temaslar sürüyor. Dünkü koordinasyon bilgileri Suriye ordusuna iletilmişti. Vurulan Türk birlikleriyle ilgili bilgi yoktu. Yaşananlar İdlib anlaşmasının tarafımızdan ihlali değildir. Türkiye’ye başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İdlib’de gerginliğin azaltılması bölgesinde görev yapan Türk askerlerinin güvenliği için çalışmaya devam edeceğiz. NATO’dan toplantı istemek Türkiye’nin meşru hakkıdır.

“AŞILMAZ ENGELLER OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Suriye’de yaşananlar NATO’nun kuruluş anlaşması maddeleri kapsamına girmez. Rus ve Türk delegeler bugün de görüşmelerini sürdürecek. Aşılmaz engeller olduğunu düşünmüyorum. İdlib konusunda koordinasyon sağlamak için görüşmelere hazırız. Putin ve Erdoğan telefonda görüştü. Putin ve Erdoğan İdlib konusundaki anlaşmaların nasıl uygulanabileceğini görüştü.”

NE OLMUŞTU?

Dün (27 Şubat) akşam saatlerinde İdlib’de Türkiye askerlerinin hava saldırısı ile vurulduğu iddiaları sosyal medyada dolaşıma girdi. İlk anlarda bağımsız kaynaklarca doğrulanamayan iddiaların ardından gece yarısına doğru açıklama yapan Hatay Valisi, İdlib’in güneyinde Suriye’ye ait jetlerin saldırısı sonucu 9 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan ikinci açıklamada 22, üçüncü açıklamada 29, dördüncü ve son açıklamada ise 33 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gelişmenin gündeme düşmesi ardından Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı güvenlik zirvesi düzenlenirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin genel merkezinde kurmaylarıyla bir araya geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de genel merkezde kurmaylarıyla birlikte gelişmeleri takip etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Balıkesir programını iptal ederek Ankara’ya döndü. Saray’daki güvenlik zirvesinden Türkiye’nin sınırlarının mülteci göçüne açılması kararı çıktı. İdlib’deki gelişmelerin ortaya çıkması ardından sosyal medya ve internete erişimde engelleme kaynaklı güçlükler yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir