Kız Kulesi’nin mülkiyeti de İBB’den alındı

Galata Kulesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınması ardından Kız Kulesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçti.

Kız Kulesi’nin mülkiyeti de İBB’den alındı

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan ve Hamoğlu Holding’in işlettiği Kız Kulesi’nin mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

DHA’da yer alan habere göre, restorasyon sürecine gireceği belirtilen Kız Kulesi’nin Galata Kulesi gibi bir kültür ve sanat merkezi haline getirileceği belirtildi.

Ulaşımın Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapıldığı kule, kısa sürecek restorasyon çalışmasının ardından yeniden düzenlenerek kültür ve sanat merkezi haline getirilecek.

Işıklandırmaların yapılacağı kulede, konser verilebilmesi için düzenleme yapılacak. Çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması planlanıyor.

Kızkulesi, 1995 yılında 49 yıllığına Hamoğlu Holding’e kiralanmasının ardından, restorasyon süreci başladı. Aslına uygun olarak gerçekleştirilen restorasyon sürecinin ardından 2000 yılında ziyarete açıldı.

Daha önce de İstanbul’un en önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan Galata Kulesi İBB’den alınmıştı. Geçen mart ayında da Taksim Gezi Parkı’nın mülkiyeti, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından İBB’den alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir