Kılıçdaroğlu’ndan kayyum tepkisi: Bu mesele HDP ya da başka bir parti meselesi değil

Example HTML page

Gazeteci Deniz Zeyrek bugün Sözcü’de yer alan ‘Millet iradesine saygısızlık’ başlıklı yazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyum atanmasına verdiği tepkiyi yazdı.

Yazısında CHP lideri ile telefon görüşmesine yer veren Zeyrek, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini şöyle aktardı:

Bu yapılan demokrasiyle bağdaşmıyor. Darbe ruhuyla yapılmış bir adım. Milletin iradesine darbe indirildi. Bu üç başkan da aday olmadan önce savcıdan iyi hal kağıdı almış. YSK’ya gitmiş, orada yedi yüksek yargıç var, onlar da sakınca görmemiş. Bugün baktım gazetelerine, suçlu ilan etmişler.

Bir kişinin suçlu olduğuna ne zamandan bu yana mahkeme dışındakiler karar veriyor. Dünyanın her yerinde yargı karar verir.

Mahkemelerin hepsi elinde olduğu halde mahkemenin kararını bile beklemiyorsun, hızlıca kendin karar verip adım atıyorsun. Bu mesele HDP ya da başka bir parti meselesi değil. Davutoğlu’na Başbakanlığı bıraktırdıklarında da aynı tepkiyi gösterdik. AKP’li başkanlar görevden istifa ettirilirken de…
Bu yapılan millet iradesine saygısızlıktır.

Madem böyle yapacaktınız sandığı niye koydunuz? Madem sandığı koydunuz, niye gereğini yapıp vatandaşın iradesine saygı göstermiyorsunuz?

Aklın mantığın alacağı şeyler değil bunlar. Bu yapılanlarla dünyanın hiçbir yerinde ‘Türkiye’de demokrasi var’ı anlatamayız.

20 Temmuz’da ilan edilen OHAL resmen bitti ama fiilen devam ediyor. Zaten (Cumhurbaşkanı Tayyip) Erdoğan ilan etmişti. ‘Seçilirlerse görevden alırız’ demişti. Her şey bir kişinin iki dudağı arasında. Kenan Evren’de, darbe dönemlerinde bile yaşanmamıştı böyle şeyler.

Olabilecek kayyum atamalarına karşı CHP’nin tavrı ne olacak?

CHP’li belediye başkanlarının da görevden alınabileceğinin konuşulduğunu hatırlatan Zeyrek, Kılıçdaroğlu’nun cavebını şöyle yazdı:

“Partinin adı ne fark eder ki? Bir kişinin iradesi ile her şey olabiliyor, milletin iradesi yok sayılabiliyor ülkede. Artık demokrasinin son kırıntıları da ortadan kalktı.”

CHP’nin alınan veya alınabilecek kayyum kararlarıyla ile ilgili olarak ne yapacağı soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu tür olaylar yaşanınca sokağa çıkmak, protesto etmek gibi durumları doğru bulmuyoruz. Biz milletin ferasetine güveniyoruz. İstanbul’da da aynı şeyi YSK eliyle bize yaptılar. ‘Ya sokağa çıkın ya boykot edin’ dediler. İkisini de yapmadık. Halkın ferasetine güvendik ve gördük.” cevabını verdi.

“Siyasi parti lideri yargıya atama yapmamalı”

Kılıçdaroğlu ile Beştepe’de yapılacak yargı yılı açılış töreni ile Metin Feyzioğlu üzerinden yapılan tartışmaları da konuşan Zeyrek, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini şöyle aktardı:

Dünyanın hiçbir cumhuriyetinde parti genel başkanı hakim, savcı tayin etmiyor, edemiyor. Erdoğan diye düşünmeyin. Her kim olursa olsun. Siyasi parti lideri yargıya atama yapmamalı.

Yargı yılı açılış töreninin yapılacağı yer ile ilgili Danıştay İdari Davaları Genel Kurulu ‘kaçak’ kararı verdi. Ya Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu hatalı, ya törenin yeri hatalı. Yargı kararına ilk avukatların, hakimlerin, savcıların saygı göstermesi lazım.

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir