İBB TIRLARI ÇİFTÇİLER İÇİN YOLA ÇIKTI

İBB, 15 ilçe, 166 mahallede toplam 1.140 çiftçiye ücretsiz ulaştırılacak yaklaşık 5 milyon yazlık sebze fidesi dağıtımına başladı. İstanbullu çiftçilere ücretsiz ulaştırılacak fideleri, kadın çiftçilerle birlikte tırlara yükleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizi, beton duvarlar değil, gerçekten bereketli tarlalar aydınlığa kavuşturacak ve mutluluğa eriştirecek” dedi. Fide dağıtım törenine, kadın üretici üretici Ayla Berber’in, “Bu iyilik hareketinin, tüm ülkeye İstanbul’dan başlayarak yayılmasını istiyorum” sözleri damga vurdu.

HABER ETKİN / HABER MERKEZİ: EYÜPSULTAN / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kemerburgaz’daki İSTAÇ Katı Atık Merkezi’nde atıkların geri dönüşümüyle ısıtılan seralarda ürettiği fideleri, İstanbullu çiftçilere ulaştırmaya devam ediyor. 2022 yılında 15 ilçe, 166 mahallede toplam 1.140 çiftçiye ücretsiz ulaştırılacak yaklaşık 5 milyon yazlık sebze fidesinin dağıtımı törenle başladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tören akışını yanında oturan sera işçisi Gülseren Gökhan ve üretici Ayla Berber ile birlikte izledi. Tören için hazırlanan platforma davet edilen Gökhan, Berber ve sera şefi Serap Yıldırım sahnede duygularını paylaştı.

İLK SÖZÜ EMEKÇİ KADINLAR ALDI

İlk sözü alan şef Yıldırım, İmamoğlu ve ekibine kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. İşe 3 bin 120 metrekarelik serayla başladıklarını aktaran Yıldırım, “Ama yetmedi; ikinci seramızı yapalım dedik. Bugün, 5 milyon fideyi artık İstanbullu çiftçilerimizle buluşturmaya karar verdik. Çok emek verdik. Bu serayı kurarken, karda kışta çok ciddi çalışmalar yapıldı. Size şimdi dağıtacak olduğumuz fideler gerçekten büyük bir emeğin karşılığı. Bereketli olsun inşallah” dedi. Serada çalışan 19 kişiden 16’sının kadın olduğunu belirten Yıldırım, “Güzel bir ekip kurduk, devamı da gelecek” diye konuştu.

BERBER: “EKONOMİYİ TARIMLA DÜZELTEBİLİRİZ”

Sera işçisi Gökhan da duygularını, “Çok mutluyum, çok heyecanlıyım. Bu projede yer aldığım için öncelikle Sayın Başkanım olsun, İSTAÇ olsun, herkese çok teşekkür ediyorum. Hepsi çok değerli benim için. Çok meşakkatli günler geçirdik. Ama bugün görüyorum ki, değmiş” sözleriyle dile getirdi. “Milli ekonomimizin gelişmesi için ziraata çok önem verilmesi gerektiğini, Atatürk’ümüz daha önceki yıllarda söylemiş” üretici Berber ise, “Bizler de bunun için çok çalışacağız. Çiftçilere gereken değer, tarıma gereken değer ve destek verilirse, ülkemizin bu sıkıntılı durumdan çıkacağına ben inanıyorum. Yalnız içim biraz buruk. Şöyle; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği tüm desteğin -eyvallah sadece bize verildi ama- ben, bunu bu iyilik hareketinin, tüm ülkeye İstanbul’dan başlayarak yayılmasını istiyorum. Diğer çiftçilerimizin de bizim gibi destek almalarını canı gönülden istiyorum. Ülkemizi ancak böyle geliştirebiliriz. Ekonomiyi ancak böyle düzeltebiliriz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NDAN ATALIK’A ESPRİLİ SİTEM

Kadın emekçilerin ardından sırasıyla; Sarıyer Ziraat Odası Başkanı Bilgin Çakıroğlu, İSYÖN A.Ş Genel Müdürü Hamdi Arpa ve İBB Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık birer konuşma yaptı. Törende son konuşmayı yapan İmamoğlu, Atalık’ın, “Bize gösterdiğiniz çizgide, ışıkta ilerlemekten büyük onur duyuyoruz. Çünkü, sizlerle beraber oluşturduğumuz bu güzel çalışmalar Anadolu’dan Anadolu’nun her tarafından çiftçilerin bizi aramasına neden oluyor, ‘Böyle destekleri biz ne zaman göreceğiz, nasıl faydalanabiliriz’ diye. Biz de şöyle bir güzellikte cevap veriyoruz: İstanbul’a göç eder, bizim çiftçimiz olursanız bu desteklememizin kapsamına girersiniz” sözlerine esprili bir şekilde “muhalefet şerhi” koydu. “Üreticimizi, yani sizleri toprağa küstürmemeli ve onlara her zaman destek olmalıyız” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Daha çok insanın da üretime katılmasını, daha çok toprağın ranta değil, üretime ayrılmasını sağlamalıyız. Tabi Ahmet Bey’in, ‘Buraya göç edin, fide verelim politikasını reddederek bunu söylüyoruz. Ahmet Bey şunu deseydi, ‘Apartmanlarında oturan İstanbullular, ey İstanbullular, bizden arazi isteyin, size bir kısım arazi verelim, biraz da yatırım yapın, tarım yapın, biz de size fide verelim’; bunu anlardım. Ama buna hangi gaza geldi de söyledi, onu da bilmiyorum. Tarıma destek olmuş, odalarına hizmet etmiş Daire Başkanı’mızdan şunu beklerdim: Varsa İstanbul’dan Anadolu’ya göç etmek isteyen, onlara 10 yıl fide imkanı verelim. Siz, Anadolu’ya gidin, köyünüzde üretim yapın… Yani o daha güzel olurdu diye düşünüyorum.”

“ÜRETİCİ TOPRAĞA KÜSTÜRÜLMEMELİ”

Ülkemizde yaşanan gıda enflasyonuna dikkat çeken İmamoğlu, yanlış politikaların yükünü vatandaşların çektiğinin altını çizdi. İmamoğlu, “Halbuki bu ülkede esas olan üretim olsaydı, toprağı verimli kullansaydık, 10 milyonlarca, hatta 100 milyonlarca metrekareyi yeni bina alanları açmak değil de şu şehrin ihtiyacı için bile tarıma sevk etseydik, üretici hanımefendilere gerçekten köylünün, milletin efendisi olduğu kıymetini verebilseydik, bugün İstanbul gibi metropolün dahi, kendi topraklarında ürettikleriyle ciddi bir oranda ihtiyacını karşılayabilir duruma getirirdik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, çok uzun zaman sonra orta sınıfın bile gıdaya erişme konusunda büyük zorluklar yaşadığı bir dönemdeyiz” diye konuştu. Halkı görmezden gelen bir yönetim anlayışının hakim olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Üreticimizi, yani sizleri toprağa küstürmemeli ve onlara her zaman destek olmalıyız. Daha çok insanın da üretime katılmasını, daha çok toprağın ranta değil üretime ayrılmasını sağlamalıyız. Bizi, beton duvarlar değil, gerçekten bereketli tarlalar aydınlığa kavuşturacak ve mutluluğa eriştirecek” dedi.

Ekrem İmamoğlu ‘vız gelir tırıs gider’ sözleri için özür diledi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz gezisinde gazetecilerle çekilen ve eleştirilen fotoğrafla ilgili dün “Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil” demişti. İmamoğlu, bugün bu ifadesi için özür diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz gezisi sırasında tartışma konusu olan fotoğraf karesi için dün akşam yaptığı açıklama hakkında özür diledi.

EYLEMLERİMİN ARKASINDAYIM

Dün eleştiriler için “”Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil” diyen Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili bugün şunları söyledi:

* “Ben çifti çocuğuyum, benden kibir doğmaz. Ben üreten bir ailenin çocuğuyum. Bu yakıştırmaları yapan arkadaşlardan sadece ve sadece dün bir konuşmada yaptığım ‘vız gelir tırıs gider’ lafından ötürü özür diliyorum.

* Onun ötesinde yapılan bütün konuşmalarımın ve eylemlerimin arkasındayım. Eleştiri hakkı elbette bütün vatandaşlarımızda vardır. Ama ben dostluklarımı, 3.5 yıldır elde ettiğim yol arkadaşlığını terk edilsin diye elde etmedim.

* Bir fotoğrafla bunu terk etmeye dönük cümlelerin kuranların kendilerini de bir gözden geçirmelerini ve bu cümleleri niçin kurduklarını bir daha tahlil etmelerini dilerim, isterim. Bu dostlukları bir fotoğrafla düşmanlığa çevirmek gibi bir niyetle yola çıkmadığım gibi, hayatımda hiç kimseyi de düşmanı sınıfına koymadım, koymayacağım.”

ESAS OLAN İNSANIN KİŞİLİĞİ

* Ben 51 yaşına kadar Allah sizi inandırsın, kimseyle kavga etmedim. Ya çocukken de mi etmedim? Vallahi de billahi de etmedim. Kimseye dayak atmadım kimseden de dayak yemedim. Bunu bir tek şeye bağlıyorum; uzlaşmacıyım, tolerans sahibiyim. Empati gücüme inanırım, karşındaki insanı anlamaya çalışırım.

* Beni anlamamışsa da ısrarla bıkmadan, yılmadan anlatmaya çalışırım. Bu kişiliğimden ve kimliğimden asla vazgeçmeyeceğim. Beni bu kişiliğimin nereye götüreceği, nereye götürmeyeceği umurumda değil. Çünkü esas olan insanın kendi kişiliğidir.

SADECE YANLIŞ KURDUĞUM CÜMLELER İÇİN 

* Elbette bir fotoğrafla linç edilen, yok sayılan,  tabiri caizse kaptanlığını yaptığım gemiden inilen ya da otobüsünden inilen, artık yok sayılan, ‘oy vermem, şunu yapmam’ denilen bir kişi durumuna düşülürse insanın kalbi kırılıyor, canı yanıyor. Birkaç cümle de yanlış laf kurabiliyorum. O yanlış kurduğum cümleler için özür diliyorum sadece. Onun altını çizeyim.

AKILLI OLUN DEMEMİN ALTINDA YATAN…

* Benimle dertleşmek, eleştirisini bana söylemek, duygularını bana aktarmak ve dostça, yol arkadaşı olarak, prensipleri doğrultusunda, ilkeleri doğrultusunda uygarca duygularını bana aktarmak isteyen herkesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın günü ya da bir gün öncesi ya da bir gün sonrası tespit edeceğim bir ortama, salona davet edeceğim, hepsini tek tek dinleyeceğim.

* Uygar bir biçimde dinleyeceğim. Uygar bir biçimde de cevaplarını vereceğim. Biz bu süreci büyük bir seferberlik olarak kabul ettik. Ve bu sürecin bu tür aksaklıklara, kazalara uğramaması için hassas olmamız gerektiğini hatırlattık. Hatırlatıyoruz.

KONU KAPANMIŞTIR

* Akıllı olun dememin altında yatan da gerçek akıldır. Ayar veren ‘akıllı olalım ‘ kavramı değildir. Bu anlayışla herkese hitabı yaptım. Akıl hepimize lazım. İnsanın bazen aklını başından alan durumlar olabilir. Ama bunları da tedavi etmekle yükümlüyüz.

* Ben bir toplumun temsilcisiyim. 16  milyon insanın temsilcisiyim. Şu andan itibaren şu saniye itibariyle benim gündemim şuradaki milyonlarca fidedir. Bu konu benim nezdimde kapanmıştır. Benim yol arkadaşlarım, kurumumu temsil eden hiç kimse bu konuyla ilgili tek bir cümle etmeyecek, edemez. Tek muhatabı benim.

* O bana eleştiri yapanları davet  edeceğim ortamda onları uygarca dinleyeceğim. Bu da basına açık değil, kapalı olacaktır. Ondan sonrası takdirleri kendilerine aittir diyorum. Bu konunun burada kapandığını tekrar halkımıza ilan ediyorum.”

İMAMOĞLU DÜN NE DEMİŞTİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam 6 Mayıs Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Anma Gecesin yaptığı konuşmada, Karadeniz gezisinde öne çıkan fotoğraf konusu hakkında açıklamalarda bulunmuş “Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil” ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz salı günü uçakla Trabzon’a giden İBB Başkanı, buradan otobüsle Rize’ye geçti. Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı ilçelerinin ardından Artvin Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ve son olarak Trabzon’da meydan konuşmaları yaptı.

Trabzonspor Kulübü’nü ziyaret ederek 38 yıl sonra gelen şampiyonluğunu tebrik etti. Yomra Belediye Parkı açılışına katıldıktan sonra da İstanbul’a geri döndü.

Geziye davet edilen gazeteciler ise tartışma konusu oldu. Tartışmaların ardından İmamoğlu, dün öğlen saatlerinde inceleme gezisi yaptığı Sarıyer Büyükdere Fidanlığı’nda konuştu, “İBB Başkanı olarak, İstanbul halkının sesini ülkeye duyurmak amacında olduğunu” söyledi ve şöyle devam etti:

“Bugün Nagehan Hanım gelmiştir, yarın örneğin Abdülkadir Selvi’yi davet etmek istiyorum. Çünkü beni, iki yıldır bir görevli gibi Genel Başkanımla kavga ettirme çabasında bir insan. Kötü yazanlarla daha da ayrı sohbet edeceğim. Ben, ‘Evet muhalifleri’ istiyorum talimatını verdim, arkadaşlarım da onları sırasıyla yerine getirecekler. Yarın ilerleyen günlerde bunun daha da farklı örneklerini görebilirler. Tek şart da tabii benimle konuşmaya cesaretli olanlarla yapacağım.

“Hatırlayın, seçimden önce gittiğim TV kanalında bana nasıl bir muamele yapıldı. Ben, hala onlarla bile irtibat kurmanın arayışı içerisindeyim. Yok sayarak bir memleket değişmez. Toplumda bu insanlar var. Bir rehabilitasyonu mümkünse, karşılıklı bir diyalogla bunları aşabileceksek, ne mutlu. Ben, bu çabayı gösteririm.”

ANNELERİ UNUTMADI

Göreve geldikleri günden bu yana İstanbullu çiftçilere, hayvancılara ve balıkçılara verdikleri destekleri ayrıntılarıyla anlatan İmamoğlu, kendilerine sunduğu katkılarından dolayı CHP PM üyesi Gökhan Günaydın’a teşekkürlerini iletti. Kendisinin de üretici bir annenin çocuğu olduğunu kaydeden İmamoğlu, lise yıllarına kadar bu sürecin içinde büyüdüğünü katardı. Kendilerini o zor süreçte büyüten annesi Hava İmamoğlu’ndan eşi Dilek İmamoğlu’na, tüm şehitlerin annelerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın anneler günlerini kutladı. Konuşmaların ardından, fidelerin üretildiği seraları gezen İmamoğlu ve aralarında CHP milletvekilleri Özgür Karabat ve Gökan Zeybek’in bulunduğu heyet, İstanbullu çiftçilere ücretsiz ulaştırılacak fideleri, kadın çiftçilerle birlikte tırlara yükledi.

DAĞITIM HACMİ HER YIL BÜYÜYOR

İBB, İstanbullu çiftçilere 2 yıldır, kışlık ve yazlık ücretsiz fide desteği sunuyor. Buna göre; 2020 yılında, 68 mahallede 693 çiftçiye, 3.474.364 adet yazlık sebze fidesi desteği yapıldı. 2021’de 15 ilçe, 111 mahallede 608 çiftçi, 4.111.076 adet yazlık sebze fidesi desteğinden; 11 ilçe 88 mahallede 484 çiftçiye 4.428.600 adet kışlık sebze fidesi desteğinden yararlandı. Fideler,

Kemerburgaz’da birisini 2021 yılında, diğeri 2022’de faaliyete geçen 2 farklı serada üretiliyor. 2022’de, 15 ilçe 166 mahallede 1140 çiftçiye, yaklaşık 5 milyon adet yazlık sebze fidesi dağıtımı yapılmış olacak. Destek kapsamında çiftçilere; domates, salatalık, biber, patlıcan ve karpuz dağıtımı gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.