İBB Meclisi'nde CHP'den AKP'ye kritik transfer

Example HTML page

“Partisiyle hiçbir sorunu yokken bu geçişi ahlaki bulmuyorum”
laçin1

laçin

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve ekibinin CHP’ye geçmesinin ardından yeniden belirlenmesi beklenen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin oranı, CHP’den AK Parti’ye transfer olan Eyüp Belediyesi meclis üyesi İsmet Laçin’in transferine takıldı.

CHP, komisyonlarda yer alan 6 AK Partili, 3 CHP’li olarak yapılan dağılımın 5 AK Partili 4 CHP’li olarak değişmesini talep ediyordu.

SARIGÜL VE EKİBİNİN GELMESİ İLE MECLİSTE CHP SANDALYESİ 119 OLDU
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve ekibinin CHP’ye katılımının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yer alan komisyonlardaki CHP’li üye sayısının yeniden düzenlenmesinin görüşülmesi bekleniyordu. Sarıgül ve beraberindeki 5 üyenin bağımsız sandalyesinden CHP’ye geçmesiyle CHP sayısı 113’ten 119’a çıktı.

Bunun üzerine CHP her komisyonda 1’er CHP’li üye sayısının arttırılması ve 6 AK partili, 3 CHP’li üye oranının 5 Ak Partili, 4 CHP’li üye olarak yeniden belirlenmesi için 10 Aralık günü Meclis Başkanlığı’na başvuru yapmıştı. Daha önce de AK Parti’de siyaset yapan Eyüp Belediyesi meclis üyesi İsmet Laçin’in transferi nedeniyle meclis aritmetiği yine değişti. Komisyonlarda 4 CHP’li üyenin yer almasının moral, motivasyon olarak önemli olacağını ifade eden CHP meclis üyesi Mehmet Yıldız “Kararları etkilemiyor ama yasanın ve tüzüğün emrettiğine göre değişmesi gerekir. Komisyona bir uzman üye daha girmiş olur. Böylelikle komisyondan AKP’li bir üye çıkacak” şeklinde açıklama yaptı.

SÜREÇ DEVAM EDERKEN, BU GEÇİŞİ AHLAKİ BULMUYORUM
İBB Meclisi oturumunda söz alan CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan, komisyon üyelerinin sayısında yapılacak değişikliği AK Parti Grup yönetimine ve Meclis Başkanlığına bildirdiklerini belirterek “Meclis Başkanımız da AKP grup başkan vekili arkadaşımız da ‘biz de kendi aramızda görüşelim, hesaplarımızı yapalım, dediğiniz doğruysa mecliste de gereğini yaparım’, ‘yarını bekleyim’ dediler. Biz de teşekkür ettik, ‘bekleyelim’ dedik. Ertesi gün Meclis Başkanı ile görüştüğümde, meclis başkanımız ‘grubu ve arkadaşlarıyla görüşmediğini, görüştükten sonra bize döneceğini’ ifade etti. Meclis aritmetiğinin değişmesi nedeniyle komisyonlardaki üye sayılarının da 6’ya 3 değil, 5’e 4 olması gerektiğini vurgulayan Kayhan, konuyu Salı günü meclis gündemine taşıdıklarını belirtti.

Kayhan, Çarşamba günü komisyonlardaki üye dağılımının yeniden yapılmasını beklerken Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet’in okuduğu dilekçe ile meclis üyesi İsmet Laçin’in AK Parti’ye geçtiğini öğrendiklerini söyledi. Komisyonlardaki üye dağılımı talebinin ertesi günü böyle bir transfer gerçekleşmesinin ahlaki olmadığını ifade eden Kayhan sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreç devam ederken, partisiyle hiçbir sorunu yokken bu geçişi ahlaki bulmuyorum. ‘Bu süreç masumane değildir’ diyorum” diye konuştu.

BİR AY ÖNCE CHP’YE 6 KİŞİ GEÇTİ, BİZ ‘HAYIRLI OLSUN’ DEDİK
Belediye meclisi kürsüsünden iddialara yanıt veren AK Parti Grup Başkan vekili Ergün Turan “Biz tecrübeli bir grubuz. CHP’li arkadaşlar bir şey yaptığı zaman gruplar arası tartışırdık. Biz de doğal olan bir hesap yaptık, onu söyledik. Bir arkadaşımız parti değiştirmiş. Bir ay önce size 6 kişi geçti, biz kürsüde dedik mi. Biz çıktık ‘hayırlı olsun ağabey’ dedik, espri de yapıyoruz. Kimsenin şerefi, namusuyla bir konuşma yapmadık” şeklinde konuştu.

DHA

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir