İBB Bilim Kurulu Üyesi Melahat Cengiz’den eldiven kullanımı uyarısı

İBB Bilim Kurulu Üyesi Melahat Cengiz, eldiven kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak, “Çöp toplayanlar ya da kirli bir yüzeyi anlık temizlemek zorunda kalanlar dışında eldiven kullanmak yanlış” dedi. Cengiz kullanılan malzemelerin mutlaka çöpe atılması gerektiğini vurguladı

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilim Kurulu Üyesi Melahat Cengiz, eldiven kullanımı ile ilgili uyarılarda bulundu.

Eldiven kullanımının risk yarattığına ilişkin tartışmalı bir durumun söz konusunu olmadığını ifadene eden Cengiz, “Çöp toplayanlar ya da kirli bir yüzeyi anlık temizlemek zorunda kalanlar dışında eldiven kullanmak yanlış” dedi.

T24’ün haberine göre, eldiven kullanımının yalancı bir güvenlik duygusu yaratığına vurgu yapan enfeksiyon uzmanı Cengiz, virüsün plastik yüzeylerde daha uzun süre tutunduğuna dikkati çekti.

“ÖZEL HALLER DIŞINDA KULLANILMAMALI”

Özel haller dışında eldiven kullanılmaması gerektiğini söyleyen Cengiz, “Markete giderken eldiven taktığınızı düşünün. Reyonlarda geziyorsunuz. Alacağınız ürünlere bakarken dokunuyorsunuz. Siz o eldivenin mikroorganizma kirlenmesine maruz kaldığını baştan kabul etmeniz gerekiyor” ifadesini kullandı.

“ÜCRETSİZ DAĞITILAN MASKE SAYISI YETERLİ DEĞİL”

İnsanların kendini potansiyel enfeksiyon kaynağı olarak görmesi gerektiğini belirten Melahat Cengiz, maske konusunda da Dünya Sağlık Örgütü’nün sonradan “kullanılmalıdır” açıklamasını hatırlattı ve ücretsiz olarak dağıtılan maske sayısının yeterli olmadığını kaydetti.

“KULLANILAN MALZEMELER MUTLAKA ÇÖPE ATILMALI”

İstanbul özelinde örnek veren Cengiz, her gün işe giden insanlar için haftalık 5 adet maskenin yeterli olmayacağını çünkü bir maskenin en fazla 3 saat kullanılması gerektiğini söyledi.

Korunmak için kullanılan malzemelerin asla sokağa atılmamasına vurgu yapan Cengiz, “Kullandıklarınızı mutlaka çöpe atın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir