FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat hayatını kaybetti

Example HTML page

Filistin kurtuluş mücadelesinin önemli isimlerinden, ‘başmüzakereci’ Saib Ureykat, 65 yaşında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi’nin (FKÖ) Sözcüsü Usame El-Kavasmi, koronavirüs tedavisi gören FKÖ Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat’ın hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD’de 2017’de akciğer nakli yapılan Ureykat’ın 8 Ekim’deki Kovid-19 testi pozitif çıkmıştı. Ureykat, durumunun ağırlaşması üzerine 23 Ekim’de Eriha’dan Batı Kudüs’teki Hadasah Hastanesi’ne nakledilmişti.

Bu hastanede 65 yaşında hayata gözlerini yuman Ureykat, daha önce yaptığı yazılı açıklamada, geçirdiği akciğer nakli dolayısıyla bağışıklık sisteminin çok zayıfladığını ve Kovid-19 semptomlarının ağır şekilde görüldüğünü belirtmişti.

SAİB UREYKAT KİMDİR?

Filistin-İsrail barış müzakerelerinin güçlü ismi Ureykat, 28 Nisan 1955’te o dönem Ürdün’ün kontrolünde bulunan Doğu Kudüs’ün Ebu Diys mahallesinde dünyaya geldi.

Henüz 17 yaşındayken babasıyla ABD’ye göç eden Ureykat, lisans ve yüksek lisans eğitimini burada tamamladı. Doktorasını ise İngiltere’de yaptı.

Filistin’e dönerek işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan Necah Üniversitesi’nde 1991’e kadar akademisyenlik yapan Ureykat, 1980-1992 yıllarında Filistin’in köklü gazetelerinden Kudüs’ün Genel Yayın Yönetmenliği görevini de üstlendi.

Ureykat, Filistin puşisi ile katıldığı 1991’deki Madrid Konferansı ile adından söz ettirdi.

Washington’da 1992 ve 1993 yıllarında devam eden görüşmelerde de yer alan Ureykat, 1994’te müzakere heyetinin başına geçti ve Yasir Arafat liderliğinde kurulan Filistin yönetiminin ilk Yerel Yönetimler Bakanlığı koltuğuna oturdu.

“Başmüzakereci” lakabını 1995’te alan Ureykat, 1996 ile 2006’da Filistin’de gerçekleştirilen genel seçimlerde milletvekili seçildi.

ARAFAT’A YAKIN BİR İSİMDİ

Filistin’in merhum lideri Yasir Arafat’a yakınlığıyla bilinen Ureykat, 2009’da Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyeliği ile FKÖ’nün Yürütme Konseyi üyeliğine seçildi.

FKÖ Müzakere İşleri İdaresi Başkanlığı da yapan Ureykat, Filistin topraklarındaki işgalin sona erdirilmesi için 6 İsrail Başbakanı ile müzakere masasına oturdu.

Ureykat, müzakerelerde yaşananları ve tecrübelerini 2008’de yayınlanan “Hayat Müzakerelerdir” ile 2014’te yayınlanan “Hazreti Ali ile Roger Fisher arasındaki Müzakere Unsurları” adlı iki kitapta topladı.

ABD’nin İsrail- Filistin meselesine çözüm iddiasıyla ilan ettiği “Yüzyılın Anlaşaması” olarak adlandırılan Orta Doğu Barış Planı’na karşı çıkan Ureykat, yakın zamanda bu planın başarısızlığa uğratılmasına ilişkin yöntemleri anlattığı “Ureykat’ın Vizyonu” adlı bir kitap kaleme almıştı.

KÖRFEZ ÜLKELERİ’NİN İSRAİL’LE YAKINLAŞMASINA KARŞI ÇIKTI

Körfez’deki iki Arap ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamasına şiddetle karşı çıkan Ureykat, bu ülkelere cevap olarak, “Eğer biz de BAE ve Bahreyn’in yaptığı gibi yapsaydık saatler içinde İsrail ile barışabilirdik” ifadelerini kullanmıştı.

Ureykat, İsrail ile yürüttüğü müzakereleri eleştirenlere ise “Ben elimde hep ateşten bir kor tuttum. Mescid-i Aksa ve Kıyamet Kilisesi’nin yer aldığı kutsal şehir Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını asla kabul etmedim” yanıtını vermişti.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir