Erdoğan: Komünistler ‘köprüyü satarız’ dedi, Özal ‘sattırmam’ dedi

Example HTML page

Erdoğan: Komünistler ‘köprüyü satarız’ dedi, Özal ‘sattırmam’ dedi

Tarsus’ta Turizm Bölgesi ve 600 Yataklı Devlet Hastanesinin Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi gerçekleri tamamen çarpıtarak “Komünistlerin köprüleri satmak istediğini ancak Demirel ve Özal’ın sattırmadığını” iddia etti. Oysa Özal’ın satmak isteyip satamadığı köprüyü Erdoğan satmış, ancak daha sona ‘Ucuza gitti’ diyerek ihaleyi de kendisi iptal etmişti.

Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Erdoğan: Komünistler ‘köprüyü satarız’ dedi, Özal ‘sattırmam’ dedi
Özal ve Calp arasında köprüyü satma tartışması

Tarsus’ta Turizm Bölgesi ve 600 Yataklı Devlet Hastanesinin Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhuriyet Halk Partisi, biz gelince yıkacağız diyor. Öbürü biz satacağız diyor. Hatırlayın birinci köprüyü Süleyman Demirel yapmıştı. O zaman ki komünistler ne diyordu: Biz köprüyü satacağız diyordu. Rahmetli Özal’da satamazsınız diyordu. Ne oldu? Neyi satıyorsun? Bu millet sizi mezara gömer.” dedi.

ERDOĞAN’IN SÖYLEDİĞİNİN TAM TERSİ

Erdoğan’ın “Komünistler ‘köprüleri satacağız’ dedi Özal sattırmadı” dediği tarihi gerçek aslında tam tersi olarak yaşanmıştı.

1983 seçimleri sırasında, televizyondaki bir tartışmada Özal’ın, Boğaz Köprüsü’nü satma vaadine karşı, Halkçı Parti Lideri Necdet Calp, yumruğunu masaya vurup “Satamazsınız beyefendi, sattırmayız!” çıkışıyla yüzde 30 oy almıştı.

Köprü ve otoyol ihalesi iptal edildi

İşte AKP’nin 15 yılda sattıkları
İşte o ünlü diyalog:

Özal: Satarız hem de çok iyi satarız, alan da çıkar

Calp: Satamazsınız beyefendi

Özal: Satarız gayet rahat satarız

Calp: Lafla satarsınız

Özal: Gelirini satıyoruz sonuçta

Calp: Kaç yıllık geliri satıyorsunuz ila nihaye mi

Özal: O fiyata

Calp: Güldürmeyin

Özal program sunucusunun “vaatlerinizi nasıl hangi kaynakla gerçekleştireceksiniz” sorusuna verilen “İstanbul Boğaz Köprüsü’nü satacağım” cevabı fitili ateşlemişti. Calp ise bu yaklaşıma “Hayır efendim devletin milletin malını satamazsınız” diyerek tansiyonu yüksek sesle cevap vermişti.

ERDOĞAN ÖNCE SATTI SONRA VAZGEÇTİ

Özal’ın hayali olan köprüyü satma projesi Erdoğan’ın iktidarında gerçekleşti. Koç-Ülker Konsorsiyumu, 2012 yılında aralarında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri de dahil olmak üzere Türkiye’deki otoyolların 25 yıllık işletim hakkını 5,72 milyar dolara aldı. Ancak Erdoğan katıldığı bir canlı yayında “”Daha yüksek beklentilerimiz var” sözleri ile iptal edilmişti.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir