Deneyimli siyasetçi Ali Sönmez CHP Sarıyer İlçe Başkanlığına Aday

Example HTML page

9 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan CHP Sarıyer İlçe Kongresi’nde aday bolluğu yaşanırken, dengeleri değiştirecek yeni bir açıklama geldi. CHP’nin ve Sarıyer siyasetinin sevilen ve deneyimli isimlerinden Ali Sönmez ilçe başkanlığına adaylığını açıkladı. Parti tabanının isteği üzerine CHP örgütünün hafızası sayılabilecek kişilerle yaptığı görüşmeler sonucunda kararını verdiğini vurgulayan Sönmez,yaptığı açıklamada “Örgütün ve parti vicdanının adayıyım” dedi.’Aday bolluğu CHP’ye olan ilgiyi gösteriyor.
Tarabya Otelin de yerel basını ile buluşan Ali Sönmez açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “9 Aralık günü yapılacak 36. Olağan Kongresi sürecinde yaşanan aday bolluğu benim için sevindirici bir durum. Adayın çokluğu hem partiye icabetin yüksek olduğunu gösterir hem de demokratik yarışı daha hoş bir hale getirir. Bunu o temeller üzerinde yapabilmek önemli ki arkadaşlarımız da zaten bu çerçevede çalışıyorlar.

Adaylığını duyuran arkadaşlarımın her birinin partimizin tüzüğü, programı, nezaketine uygun davrandığını görüyorum. Aralık ayında İstanbul’da ilçe kongreleri tamamlanmış olacak. Bu aday bolluğunun sadece Sarıyer’de değil Bağcılar, Eyüp, Kâğıthane gibi ilçelerde de yaşanması partimize olan ilgiyi gösterir”.”Örgütümün ve partimin vicdanının adayı olarak yola çıktım”Neden aday olduğu ile ilgili konuşan Sönmez, “1985 yılında Ferahevler’de SHP’ye genç yaşımda kaydolarak siyasete başladım. O günden bugüne hep aktif siyasetin içindeyim. Partime katkılar sunmuşumdur. Adaylık süreci yaşayan diğer arkadaşlarıma katkı sunmuşumdur. Hem siyaseti, hem örgütü tabiri yerindeyse çok iyi bilir ve tanırım. Bu adaylık süreci tartışıldığında hep kongre reaksiyonunu izledim. Çıkan aday arkadaşlarımı da izledim. 3 aydır partimizin çeşitli kademelerinden aday olmam noktasında telkinler aldım.

CHP’de ilçe başkanı olmanın bir bedeli, özgül ağırlığı olmalıdır.

Tüm parti büyüklerime de danıştım. Partililerimin nabzını tuttum. Örgütte oluşan bir takdir var mı yok mu bunun analizini gerçekleştirdim. Tüm bu telkinler sonrası gördüm ki, partiye bu kadar emek vermiş ve yetişmiş bir insan olarak bugünün şartlarında bilgi birikimimi partime katkı sağlamak amacıyla, tabir yerindeyse örgütümün ve partimin vicdanının adayı olarak yola çıktım” dedi.’2019’da herkesin sığınacağı tek liman CHP’dir.

Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü; “Örgütümüz dinamik bir yapı; çalışkan bir ilçe başkanı ile yönetimi ve adaletli bir yönetim istiyor. Örgütün hakkı ve hukukunu koruyan, parti içi seçimlerde parti adaletini, hukukunu ve tüzüğünü koruyan bir siyaset anlayışı bekliyor. Daha çok mahalleler ile aktif halde çalışan bir yönetim bekleyişi içerisinde. 2019 ülkemiz için önemli bir dönüm noktası. Gözle görülür bir şekilde ülkemiz çok büyük sıkıntılara doğru ilerlerken herkesin umudu olarak tek sığınabileceği liman CHP’dir. Bizlere de düşen CHP’yi herkesin sığınabileceği güçlü bir liman haline getirmektir.””Özgürlükçü ve katılımcı bir delege yapısı var.

“Delege yapısının adaylara endeksli olduğunu düşünüyor musunuz?”

“Ben öyle düşünmüyorum. CHP kongre delegesi kendisinin özgül ağırlığının farkındadır. CHP delegesi bu ilçedeki en üst makamdır. İlçe yönetimlerini, ilçe başkanını seçer isterse aynı şekilde görevden alır. Onların ne kadar sorumluluk altında olduklarını biliyor. CHP delegeliği başkasına ciro edilmeyecek kadar kıymetlidir. “Ben bilmem abim bilir” derseniz bu yetkiyi başkasına devretmiş olursunuz. Ben kimsenin öyle bir delege sahibi olduğunu düşünmüyorum. Zorlama bazı şeyler olacaktır kongrenin esası amacından böyle şeyler mümkün ama ben delegelerimizi çok özgürlükçü ve katılımcı olarak görüyorum” şeklinde cevap verdi. Ali Sönmez nasıl bir ilçe başkanı olacak?“Nasıl bir ilçe başkanı olacaksınız?” sorusuna cevap veren Sönmez, “İlçe başkanlığı CHP tüzük ve programlarını uygulamakla yetkilendirilmiş bir makamdır. Önce tüzüğe bağlı kalacağım. Adaletli olacağım, koltuğu bana verilmiş bir lütuf veya keyfime göre kullanabileceğim bir alan olarak görmeyeceğim. Partimize üye olan bütün kesimlere ilçe içindeki yarışlarda adaletli hale getireceğim.

Çalışkan ve üreten bir ilçe başkanı olacağım.

CHP’de ilçe yönetimi dışında birçok komisyonlar vardır. Bu komisyonları en az ilçe başkanı kadar çalışır hale getireceğim. Eğer kadro yönetir veya üretirse çok daha başarılı bir çalışma ortaya çıkar. İlçe başkanı kendisi ne kadar büyük bir cevher olursa olsun tek başına başarılı olma şansı yoktur. Sürekli sokakta olan, partililerle iyi bir diyalog kuran bir ilçe başkanı olacağım. Ayrıca İlçe Başkanı maksimum 2 dönem bu görevde bulunmalıdır. Fazlası ziyandır, heyecan kaybıdır, beden kaybıdır” dedi.

Ali Sönmez, “Kongre süreçlerinde kırgınlıklar oluşur bu 2019’a zarar verir mi?” sorusuna ise; “Kongre sonrasında kazanan kaybeden hiç kimse partisinden kopmayacaktır. Bundan eminim. Bütün aday arkadaşlarımın tamamını derinlemesine tanıyorum. Benim kimliğimde parti tabanım kendini görecektir. CHP üyelerinin ne kadar cefakar, vefakar olduğunun en iyi şahidiyim. Bireysel hesaplar peşinde koşanlar sadece kendilerine zarar verirler” dedi.

“Kazanırsanız diğer adaylarla çalışacak mısınız?”

Ali Sönmez; “Büyük bir şerefle. Şuan ki gidişatım bu çerçeve içerisinde. Ben onların benim yol arkadaşım olduğunu biliyorum. Onların benimle çok iyi çalışacağına inanıyorum. Başka bir isim olursa da onunla çok rahat çalışabileceğimi beyan ediyorum.  Ben kazanamayacağım kongre için yola çıkmadım bunu da açık yüreklilikte ifade ediyorum” diye cevap verirken; adayların birleşmesi konusunda ise, “Ben iddialı bir adayım ve bu yönde kongre çalışmaları yapıyorum, ikinci bir başka yol düşünmem söz konusu değildir.  Birleşmeler muhakkak olacaktır. Pazarlık içerisinde olmayacağımı herkesin bilmesini isterim. Destek vermek isterlerse bundan büyük şeref duyarım” diye yanıt verdi.

Ali Sönmez 26 Kasım Pazar günü saat 14.00’da CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı’nda düzenlenecek programda partililere adaylık açıklaması yapacak.

Kaynak: Deneyimli siyasetçi Ali Sönmez’den adaylık açıklaması.

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir