CHP’den Bahçeli’ye yanıt

Example HTML page

alti-ok

 

 

CHP’den Bahçeli’ye yanıt: Kullandığı dil siyaset dili değil

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa konusunda partisine yaptığı çağrıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Özel, “Bugün kullandığı dil bir siyaset dili değil. Nazlanmayın, kapris yapmayın bunlar siyaset dili değiller. Bu nazdır, kapristir birincisi cinsiyetçi; ikincisi siyaset diline uygun değil, gündelik dile hatta birazcık da argoya kaçan cinsiyetçi bir dil” dedi.

ANKA’ya konuşan Özel, Bahçeli’nin sözlerine ilişkin şunları söyledi:

“Devlet Bahçeli kendi tabanını, kendi üyelerini ve siyasetle ilgilenen herkesi şaşırtmaya devam ediyor.

Bugün kullandığı dil bir siyaset dili değil. Nazlanmayın, kapris yapmayın bunlar siyaset dili değiller.

Sayın Devlet Bahçeli 15 Temmuz öncesi veya geçtiğimiz seçim dönemlerinde başkanlık sistemine en sert dille karşı çıkarken AKP naz yapıyordu da bu nazı sonuç verdi, şimdi AKP’ye mi koşuyor ya da kızgın olduğu zamanlar kaprisli oluyor sonra onun kaprisini çözecek bir formül mü buluyor AKP?

Bu nazdır, kapristir birincisi cinsiyetçi; ikincisi siyaset diline uygun değil, gündelik dile hatta birazcık da argoya kaçan cinsiyetçi bir dil.

Biz bir kere ülke meselelerine böyle yaklaşmayı hiçbir zaman doğru bulmuyoruz.

Bugün Sayın Bahçeli’nin geldiği ama kitleleri peşinden sürükleyemediği nokta kendi büyük çelişkisi ile yüzleşmek noktasıdır.

Bugün eğer adına başkanlık olan yani dört başı mamur bir başkanlık sistemini adını cumhurbaşkanlığı sistemi olarak ülkeye ve kendisine gönül vermiş kişilere yutturabileceğini sanıyorsa sarayın bir hastalığına kapılmıştır. O çok önemsediği hep övgüler yağdırdığı Türk milleti olarak ifade ettiği vatandaşlarımızın aklıyla alay eder noktaya gelmiştir.

Doğruya doğru eğriye eğri kediye kedi demeye devam etmek lazım.

Eğer başkanlık sistemini getiriyorsanız, başkanlık sistemiyle ilgili tavizler veriyorsanız, bunun adına cumhurbaşkanlığı sistemi diyerek kendinizi de kandıramazsınız. Size inananları da kandıramazsınız. Bu ülkenin güzel insanlarını da kandıramazsınız.

MHP’ye resmi yoldan iletilen taslak bize henüz iletilmedi. Zaten biz CHP olarak başkanlık önerilerine nasıl baktığımızı daha önce söylemiştik.

Bizim buradaki yaklaşımımız hangi siyasi partinin lideri olursa olsun ülkenin içinde bulunduğu durum ülke meseleleriyle ilgili kapımızı çalarsa kapımız açık. Ama kapımızın sadece ziyarete açık olduğu anayasal sınırlar içinde parlamenter sistemi esas alan ve bu konuda yapılacakları, konuşulacak bir ortamda bulunabileceğimizi ama adının başkanlık sisteminin eğilip bükülerek veya Bahçeli için özel yapılan hediye paketindeki cumhurbaşkanlığı sistemi gibi isimleri de kanmayacağımızı söyleyelim. Bahçeli şunu da bilsin etrafına cumhurbaşkanlığı sistemi deyip son derece albenili bir paketle kendilerine de sunsalar Bahçeli bu paketi kabul ettiği anda MHP binasına MHP ideolojisine, geleneğine bombalı bir paketi kabul etmiş olacak ve bundan en büyük zararı partisi görecektir.”

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir