CHP Milletvekili Ali Öztunç; ‘Sarayın uçağı’ soru kabul etmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un 2016 yılında devletin VIP filosuna dahil edilen Kanada Bombardier yapımı Global Express 850 model uçakla ilgili soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ‘Cumhurbaşkanlığının uhdesinde’ diyerek yanıt vermedi. Öztunç, “Sarayın uçaklarını sorgulamak dahi bunları rahatsız ediyor ve cevap vermekten kaçıyorlar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 2016 yılında devlet VİP filosuna alınan ve sivil havacılıkta çok tercih edilmeye Kanada Bombardier yapımı Golabal Express 850 model uçakların, tercih nedenleri, alım fiyatları, uçağın yıllık 3 milyon dolar giderinin doğru olup olmadığına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlamasını istemiyle verdiği soru önergesine, “Cumhurbaşkanlığı uhdesinde…” yanıtı verildi.

Devlet yöneticilerinin yurtiçi ve yurtdışı gezilerinde kullanması için 5 yıl önce alınan Kanada yapımı uçakla ilgili soru önergesine verilen yanıta Öztunç tepki gösterdi. Öztunç, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bekletildiğini iddia ettiği uçağın, 2020 yılında hiç uçmadığını ve bakım masraflarının uçağın alım fiyatını dahi geçtiğini belirtti.

“CUMHURBAŞKANLIĞI UHDESİNDE”

Bakan Karaismailoğlu önergeye, “Söz konusu uçakların, alımı, bakımı, operasyonları gibi idari ve mali hususlar ise; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı uhdesinde bulunmaktadır” yanıtını verdi.

Öztunç, konuya ilişkin şunları söyledi:

sarayin-ucagi-soru-kabul-etmedi-853121-1.

“Milletin parasıyla alınan ve hiç kullanılmayan bir uçağı soruyoruz. Erdoğan’ın uçan saraylarına ne kadar harcandığını millet adına soruyoruz, bakanlık cevap dahi vermiyor. Ulaştırma Bakanlığı eğer bu uçaklara ilişkin bilgi vermiyorsa dükkanı kapatıp gitsinler. Bu sorulara açık cevap veremezler. Verirlerse rezil olacaklarını biliyorlar. Milletin parasının nerelere harcandığını, kimin keyfine hizmet ettiği ortaya çıkacak. Millet ekonomik sıkıntı yaşarken bunlar milletin parasını keyiflerine harcıyorlar. Bu kadar milletten uzaklaşan bir hükümet Cumhuriyet tarihinde bu topraklara gelmedi. Sarayın uçaklarını sorgulamak dahi bunları rahatsız ediyor ve cevap vermekten kaçıyorlar.”

CHP’Lİ ÖZTUNÇ’UN SORDUĞU SORULAR

-2016 yılında devlet VİP filosuna alınan ve sivil havacılıkta pek tercih edilmeyen Kanada Bombardier yapımı Global Express 850 model uçak neden tercih edilmiştir?

-Bu uçağın alım fiyatı nedir? Uçağın yıllık bakımı nerede yapılmaktadır? Uçağın yıllık bakım, personel ve konaklama giderlerinin 3 milyon dolar olduğu doğru mudur?

-2016 yılından bugüne geçen 5 yıllık sürede uçağın bakım onarım, personel ve konaklama giderleri için harcanan tutarın uçağın alım fiyatını geçtiği doğru mudur?

-2020 yılı içerisinde uçuş süresi sıfır saat olan bu uçağın, 2016-2020 yılları arası yıllık uçuş süresi kaç saattir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.