Binali Yıldırım, ‘beka’ tartışmalarına tepkili: Doğru bulmuyorum

Example HTML page

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin liderliğinde sürdürülen ‘beka’ tartışmasına tepki gösterdi.

Yeni Şafak’tan Kemal Öztürk’e konuşan Yıldırım, beka tartışmalarına ilişkin kendisine yöneltilen soruya “doğru bulmuyorum” diyerek tepki gösterdi ve “Biz devlet başkanı seçmiyoruz, şehri yönetecek kişiyi seçiyoruz.” diyerek kutuplaştırma siyaseti yapıldığına dikkat çekti.

Beka tartışmasının ‘yerel gündemde olmaması gerektiğini’ söyleyen Yıldırım’ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

“Başından beri ittifaklar arası tartışmalar, seçimi yerelden genele çekiyor. Bunu doğru bulmuyorum. Bu yüzden ısrarla İstanbul’da yerelde kalmaya özen gösteriyorum. Biz devlet başkanı seçmiyoruz, şehri yönetecek kişiyi seçiyoruz. İstanbul’da genel siyasetin, kutuplaşma siyasetinin gölgesinde 

kalırsak yazık olur, İstanbul adına üzülürüm. Böyle olmaması için de azami gayret gösteriyorum.

Beka dediğimiz şey bayrak, toprak, millet, devlettir. Bu kavramlar, üzerinde tartışma yapılacak şeyler değil.

İttifakların oluşma şekli bu tartışmayı gündeme getiriyor. Terörle yan yana gözüken bir partinin, bir ittifakla işbirliği yapması ister istemez bu tartışmayı gündemde tutuyor.

Bu beka tartışmasının yerelde gündemde olmaması lazım. İstanbul’u ve İstanbulluların sorunlarını tartışmamız gerekir. Benim gönlüm razı değil buna.”

Example HTML page

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir