Bilim Kurulu Üyesi Özlü’den ‘ramazanda pide satışı’ uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 24 Nisan’da başlayacak ramazan ayı öncesinde yurttaşlara uyarılarda bulundu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına dikkat çeken Özlü, “Sıcak pide satışı tümüyle önlenip; soğuk ve paketlenmiş olarak satışa arz edilebilir” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kişisel Twitter hesabında 24 Nisan’da başlayacak ramazan ayı öncesi uyarılarda bulundu.

“Koronavirüs nedeniyle Ramazan’ı bu kez farklı yaşayacağız” diyen Özlü, “İftara hane halkı dışında eş dost, akraba, konu komşu çağırmak veya iftar davetlerine gitmek yok” ifadelerini kullandı.

Özlü açıklamasında şunları söyledi:

“Toplu iftar sofraları, iftar çadırları olmamalı. Bunlar yerine kişiye özel ikramlar yapılabilir. Toplulaşma oluşturmadan ve sosyal mesafe korunarak bu tür ikramlar, yardımlar yapılmalı

“FIRINLARDA KALABALIKLAŞMA OLMAMALI”

İftar önü sıcak pide için fırınlarda kalabalıklaşma olmamalı. Sıcak pide satışı tümüyle önlenip; soğuk ve paketlenmiş olarak satışa arz edilebilir.

Marketlerde ramazan alışverişi için yakın temas ve topluluşma oluşturulmamalı. Tenha saatlerde, hızlı ve dikkatlice alışveriş yapılmalı. Her gün alışverişe çıkılmamalı.”

“ERKEN ÜRETİME BAŞLAYACAĞIZ”

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında tüm tedbirleri aldıklarını belirterek, ramazanda pide üretiminde ve satışında bir sorun yaşanmayacağını bildirdi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Çetin, pide ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını, ürün stoklarının hazırlandığını ve virüsle ilgili alınacak önlemlerin görüşüldüğünü söyledi.

Pidenin fiyatının henüz belli olmadığını aktaran Çetin, “Ramazan pidesi her yıl olduğu gibi bu yıl da fırınlarımızda olacak, herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Pide kuyrukları oluşmaması için elimizden geleni yapacağız, erken üretimlere başlayacağız” dedi.

Ellerinde erken saatlerde pide stoku tutacaklarını söyleyen Çetin, “Sosyal mesafeyi koruyucu tedbirleri zaten işletmelerimizde aldık. Kapılarımızda birer personel bekletip sosyal mesafeyi koruyacağız. Pidenin çıkarılması noktasında çalışmalarımız vardı, fırıncı esnafımız da pide üretmek istiyor tabii ki. Bu doğrultuda inşallah vatandaşlarımızı ve esnafımızı da mağdur etmeden bir ortak yol bulup pide üretimini gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir